| Kyzz a întrebat:

Bunahappy|
Funditaa... vretii?|
Atunci raspundeti cel mai bine la intrebare|
Am voie sa imi pun lentile de contact? Am 12 ani si 3 luni|
As vrea doar sa vad cu imi sta cu lentile de contact albastre|

7 răspunsuri:
| patty32 a răspuns:

Da, poti, dar ca sa iasa cu adevarat culoarea pe care o doresti, vei avea nevoie de niste lentile opace[ adica, colorate in totalitate, nu stiu daca intelegi ]
Daca dai un search pe www.okazii.ro si scrii "lentile" /"lentile de contact", gasesti sute :)
Si gasesti si pana in 100 de ron :)
Dar iti trebuie suport si solutie dezinfectanta :D
La mine, anul trecut, am cumparat [tot de pe okazii ] albastre, intr-adevar, la inceput habar nu aveam sa mi le pun, am rugat`o pe cea mai buna prietena a mea sa mi-o puna, sa chinuit mai mult de o ora :)) [chiar daca ea se pricepea dinainte, eu nu stiam cum sa tin ochiul :))]
In fine, a2a oara te obisnuiesti :P
Bafta :)

| sensesDelight a răspuns:

Ai prins ideea că majoritatea fetelor iubesc băieții bruneți, cu plete & ochi albaștri? Sau poate m-am scăpat eu acum. laughing
Lentilele pot fi puse la orice vârstă, dar sunt destul de scumpe. Mai scumpe ca niște ochelarii, am impresia.
Sfatul meu este să nu te chinui cu lentile, mai ales dacă nu ai nevoie medicală de ele. Suferi destul de tare primele zile, mai ales când ți le pui. ^_^ Ești OK și-așa. Sper că te-am ajutat.

| Poinsettia a răspuns:

Ochiul absoarbe oxigenul de afara, daca tu iti pui lentile de contact, ochiul nu mai "respira". Si asta la orice varsta.winking

| xasshleey a răspuns:

Ai voie sa-ti pui lentile, dar ar fi de preferat sa te duci la un oftalmolog, ca sa-ti arate pentru prima oara cum sa ti le pui.
Si eu am, de pe la 10 ani, iar acum am 14 :d.
Faza e ca trebuie sa ti le scoti in fiecare seara, si nu ai voie sa le porti mai mult de o luna.
Funda? (:

| Slow a răspuns:

Buna! Nu e vorba daca ai sau nu voie sa iti pui lentile de contact. Dar este destul de complicat. Lentilele ti se pot usca in ochi sau daca iti intra ceva in ochi cat timp le porti, e destul de nasol. Cere sfatul unui oftalmolog. Oricum, parintii tai ce parere au?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau. De ce ai impresia ca fundita e totul?

| Kyzz explică:

Parintii mei...pai ma lasa
dar nu vreau sa imi pun lentile si dupa cativa ani sa am problemehappysi de asta am intrebat