| Lorry1999 a întrebat:

Buna, imi puteti spune de ce am nevoie pentru un machiaj de la A la Z? Adica tot de la o simpla crema pe care o pun la inceput pana la spray-ul de fixare a machiajului
Fundița.

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Bună.

Aici, în acest link, o să găsești toate produsele destinate unui machiaj corect și frumos : http://corinatudor.com/......constanta/

Succes!;)

3 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Aste e ordinea in care sa le si folosesti:
1.crema de fata
2.baza de machiaj ochi
3.baza de machiaj fata
4.cleste de gene
5. fond de ten
6. anticearcan
7. pudra
8.bronzer/contur
9.blush
10.ceva pentru sprancene(creion/fard/pomada/rimel)
11. farduri de ochi
12.creion dermatograf pentru ochi
13.tus de ochi
14.rimel
15. iluminator pudra(daca ai iluminator crema pune-l dupa fondul de ten)
16.creion de buze
17.ruj
18.spray fixare machiaj.
Eu folosesc tusul de ochi rar pentru ca nu am pre multa indemanare.Nu folosesc creion de buze. Exista si baza de machiaj pentru buze, dar mi-e mi-a ridat buzele si nu a prelungit viata rujului.In loc de spray fixare machiaj folosesc spray cu apa termala Ivatherm.

| bbnnmm a răspuns:

1. CURĂȚĂ TENUL
- apă micelară / lapte demachiant

2. HIDRATEAZĂ TENUL
- cremă hidratantă: Gerovital Happiness:
- zmeură - ten normal
- afine - ten mixt/gras
- caise - ten uscat

3. BAZĂ PENTRU TEN (primer)
- Make Up For Ever: Step 1 Skin Equalizer Primer

4. BAZĂ PENTRU OCHI (primer)
- ELF: Eye Lid Primer
- Benefit Cosmetics: Stay Don't Stray

5. CONTURAREA SPRÂNCENELOR
- fard / gel: ELF

6. MACHIAJUL OCHILOR

7. MACHIAJUL FEȚEI
- corector
- fond de ten: Revlon Colorstay / Make Up Forever: Mat Velvet / Estée Lauder: Double Wear / Urban Decay: Naked Skin Weightless Ultra Definition Liquid Makeup / Dior Backstage
- anticearcăn: MAC: Prolongwear Concelear / Catrice: Liquid Camouflage / Yves Saint Laurent: Touche Eclat / Maybelline: Clinique Airbrush Concelear
- pudră
- contur
- iluminator
- blush

8. MACHIAJUL BUZELOR

9. SPRAY FIXARE
- NYX: Setting Spray Matte Finish
- ELF

SITE-URI PRODUSE COSMETICE ORIGINALE (ȘI ACCESIBILE)
- The Makeup Shop
- Depozitul de Cosmetice
- Makeup-Store
- Pink Panda
- Melkior
- Salon Provider
- Sephora
- ELF
- MAC

| Sandraaaa03 a răspuns:

Bună!
Înainte de a începe un machiaj...trebuie să te asiguri că tenul este foarte hidratat astfel fondul de ten va arăta impecabil. Pentru început îți cureți tenul cu apă micelară şi continui cu un ulei care să hidrateze.
Apoi...ai nevoie de:
-Pensulă pentru fondul de ten sau burețel(recomand pensula, burețelul absoarbe mult produs), pensulă pentru pudra, bronzer, ochi, buze.
-Fond de ten, îți pot recomanda Mac în combinație mică cu cel de la Dermacol (face minuni)
-Pudra, recomand Nyx.
-Bronzer, dar nu cremă, pur şi simplu pudra, astfel tenul nu va arăta încărcat.
-Iluminator.
La partea de sprancene poți lua orice fard potrivit culorii părului tau, pentru o intensitate mai mare... aplică-ți cremă pe sprâncene inainte după care le poți contura cu ilulinator cremă.
Fard de pleoape aplicat după ce ai pus o bază pentru ochi. Recomand Ardell.
Rimel, apoi dacă doreşti poți aplica gene false, recomand Melkior si adezivul Duo. Poți opta şi pentru o linie de tuş, recomand Nyx tuş gel. Ruj sau gloss, depinde ce doreşti, recomand rujurile de la Nabla. Dacă eşti la început, nu-ți vor trebui foarte multe, mai ales în materie de pensule. Pentru detalii mai multe mă poți contacta. Te voi ajuta cu plăcere.