| angelcore a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste tratamente pentru cosuri pe care le-ati incercat si dupa cat timp au dat rezultate? Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Crema Brevoxyl si Zineryt si dimineata si seara crema Effaclar M. Intr-o luna nu mai aveam nimic nimic.

| spiridus25 a răspuns:

Masca pentru cosuri cu sare

Aceasta este cea mai simpla masca pe care o poti prepara acasa si, in plus, este foarte eficienta, deoarece sarea curata pielea si usuca acneea si petele. Cel mai bine ar fi sa folosesti sare de mare, dar poti utiliza si sare de bucatarie. Pune sarea in apa si las-o sa stea 20 de minute, apoi aplica aceasta masca. Dupa 10-30 de minute, clateste bine.
Taie o rosie in felii, apoi maseaza-le usor pe pielea fetei si lasa sucul de rosii sa-si faca efectul cateva minute, inainte de a clati. Rosiile pot fi combinate si cu putin lapte praf, amestecand foarte bine si aplicand pe fata.

Amesteca intr-un blender doua lingurite de branza de vaca degresata cu doua lingurite de pasta de tomate (capsuni sau morcovi) si un varf de cutit de sare de mare. Dupa ce amestecul este pastos, jumatate din el poate fi aplicat pe fata si lasat timp de zece minute, dupa care se aplica cealalta jumatate, ca un al doilea strat. Dupa cinci minute, indeparteaza cu o carpa moale si cu apa calduta.

Pune intr-un blender cateva bete de sparanghel cu o lingura de fulgi de ovaz si amesteca, pana cand obtii o pasta. Aplic-o pe fata, las-o sa-si faca efectul timp de zece minute, apoi clateste bine.

Amesteca trei linguri de smantana cu doua linguri de pulpa de papaya, doua lingurite de miere si trei lingurite de fulgi de ovaz maruntit sau pulbere. Dupa ce amesteci bine, aplica substanta obtinuta pe fata si las-o timp de 10-15 minute sa-si faca efectul, apoi spala bine cu apa calda.

De asemenea, poti amesteca o lingura de fulgi de ovaz maruntit cu doua linguri de pasta de ardei gras rosu sau galben, un albus de ou si o lingura de iaurt simplu, fara zahar. Aplica aceasta masca pe fata si las-o timp de 15 minute, dupa care spala fata cu apa rece.

Ceapa, in amestec cu fulgii de ovaz, are un efect beneficr, in ciuda mirosului. Decojeste o ceapa de marime medie si marunteste-o bine. Gateste jumatate de ceasca de fulgi de ovaz simpli, fara zahar, apoi lasa-i sa se raceasca si adauga ceapa pe care ai facut-o piure. Cand amestecul s-a racit, aplica pe fata si lasa-l sa stea 5-15 minute, apoi clateste bine si spala-ti fata.
Oul poate fi folosit mai ales in tratarea tenului gras, dar este eficient si impotriva cosurilor. El poate fi utilizat individual. Bate bine un albus de ou, apoi aplica pe fata. Lasa masca sa actioneze timp de 10-15 minute, pana cand se usuca albusul de ou, apoi clateste bine. Poti amesteca si suc de lamaie, pentru un rezultat mai eficient.

Amesteca un galbenus de ou batut bine cu o banana si o lingurita de suc de lamaie, apoi aplica pe fata si lasa masca sa actioneze timp de 15-20 de minute. Indeparteaz-o cu apa calda.

Bate bine un albus de ou, apoi adauga o lingurita de suc de lamaie si pulpa de la jumatate de avocado. Amesteca intr-un blender pana cand devine o pasta neteda, dupa care aplica pe fata si lasa masca sa-si faca efectul timp de 20 de minute. Indeparteaz-o cu apa calduta, apoi aplica o crema hidratanta pe fata, pentru imbunatatirea generala a pielii.
Bicarbonatul de sodiu este unul dintre cele mai eficiente ingrediente pentru tratarea acneei. Amesteca doua lingurite de apa cu o lingurita de bicarbonat de sodiu, apoi aplica solutia pe fata curatata in prealabil cu demachiant. Lasa masca sa actioneze un timp mai indelungat inainte sa o clatesti. Pielea fetei va fi dupa aceea mai curata si mai moale.
Incalzeste o lingurita de miere, pana dobandeste o textura moale, si amesteca apoi cu o lingura de iaurt natural. Lasa masca la temperatura camerei si aplic-o, ulterior, pe fata. Dupa 10-20 de minute, curata cu un prosop si spala bine.

Amesteca o lingurita de iaurt simplu cu cateva picaturi de suc de lamaie, doua lingurite de suc de portocale, putin ulei de masline, suc de telina si cateva picaturi de ulei de lavanda. Adauga suficient lapte praf pentru a face o pasta, apoi netezeste-o pe fata si las-o sa actioneze timp de 10-15 minute. Clateste cu apa rece.
Mierea, nucsoara si scortisoara au un efect benefic si separat, dar, mai ales, impreuna, in lupta cu acneea. Mierea are calitati antimicrobiene si vindeca ranile, nucsoara exfoliaza si este eficienta impotriva infectiilor si a inflamatiilor, iar scortisoara reduce bacteriile care cauzeaza acneea.

Amesteca mierea, nucsoara si scortisoara intr-un bol mic, pana se formeaza o pasta ciocolatie, apoi aplica usor masca pe fata, tamponand usor, fara frecare. Lasa masca sa stea timp de 30 de minute, apoi spala cu apa calda, nu fierbinte. Daca in acest timp simti cumva intepaturi pe piele sau mancarimi, curata masca imediat si spala-te bine pe fata. Tamponeaza-ti fata usor cu un prosop, apoi aplica o crema hidratanta.

| Iyulia3712 a răspuns:

Dupa ce incerci una dintre metodele pe care le-au recomandat ceilalti, fa-ti masti cu zeama de lamaie si albus de ou. Asa ai sa scapi de tenul gras si semnele lasate de acnee definitiv, mai ales daca iti tratezi tenul asa regulat.winking

| Gabriela_Alice_2000 a răspuns:

Hei, stiu cum e sa ai acnee si sa nu stii cum sa le tratezi. Toti spuneau de pastile si alte alea, dar m-a invatat o matusa de-a mea ce trebuie sa fac. |Ceva la indemana oricui. Daca poti face rost de miere de albine. Pui miere de albine intr-un pahar sau ceva si amesteci cu scortisoara. Te dai in fiecare noapte cu ea pe fata timp de macar 1 luna. Daca nu, da-te cat poti de des cu zeama de lamaie |( dar trebuie neaparat sa te speli pe fata mai intai). Le poti face pe amandoua, nu-i problema. Bafta!

| angelcore explică (pentru Gabriela_Alice_2000):

Multumesc si chiar se intampla sa am si miere si lamaie in casa happy

| angelcore explică (pentru Gabriela_Alice_2000):

Dar cam cat le tin pe fata?