| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog cum pot scapa de punctele negre de pe fata? Pentru ca sunt prea mica nu pot folosi anumite creme deoarece imi stric fata de mica. Am incercat cu apa termala, dar am scapat numai de cosuri. Puteti sa-mi dati alte solutii in afara de creme? Va multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Stai la abur, acoperita cu un prosop pe cap, vreo 20 de minute pentru a se deschide porii.
Apoi aplica o masca din ulei de masline, miere de albine si malai. Las. o putin pe fata, dupa care freaca putin fata.
Apoi spala. te cu apa din abundenta.

| Helene a răspuns:

Tot de pe site, am vazut la diverse intrebari de genul, cum sa se scapi.Pai din cate stiu eu, trebuie sa fierbi ceva intr'o oala[de preferat apa], si stai cu fata peste apa. Apoi dupa ce stau timp de vreo 10 minute, incepi sa le scoti.
Mai exista la magazin, tot face reclama, la Black Head Clean&Clear.Totusi o poti folosi[baba la frumusete suferahee hee]

| Ally.Bee ♀ a răspuns:

Fa infuzie de musetel. Fi atenta : intr. o oala pui sa se faca ceai de musetel ( ori la pliculet ori natural ) si cand vezi ca s-a fiert asa. sa iasa aburi il iei dupa foc, iti acoperi capul cu un prosop si stai cu fata in aburii aia cam 10-15 minute. Dar ai grija, daca te arde fata inseamna ca e dat in clocot. dupa aceea, iti infasori cele 2 degete aratatoare cu pansament si incepi sa te apesi pe zona in care ti.au aparut punctele negre. dar nu le stoarce. apesi doar si vor iesi singure. sper sa-ti fie de folos.

| georgiana_5779 a răspuns:

Incearca cu argila. o sa mearga, pentru ca eu am 13 ani. argila si daca vrei si putin suc de lamaie in argila.scapi ieftin

| ramonasehapovic a răspuns:

Buna ancearca cu ceai de musetel cald sa te speli pe fata de trei ori pe zi

| asuddenflame a răspuns:

Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti!

Aseaza-te cu fata deasupra vasului descoperit, si acopera-ti cu un prosop mare capul (si vasul). Stai cateva minute, cat de mult suporti. Trebuie sa rezisti insa macar 10-12 minute in "baia de aburi", pentru a iti se dilata porii la maxim. Astfel, o sa poti curata tenul in profunzime, mai usor.

Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Daca punctele negre nu sunt foarte mari, e posibil sa fie suficient sa folosesti un prosop curat, un pic aspru, pentru a freca fata, in special nasul si barbia.

Daca punctele negre sunt in adancime, va trebui sa te ajuti de degetele aratatoare, prin presari usoare si repetate. Spala-te pe maini si infasoara putina vata sau tifon pe buricele degetelor cu care vrei sa presezi pielea. Daca apesi intr-un singur loc prea mult si cu forta, s-ar putea ca portiunea respective sa se invineteasca. In acelasi timp, daca ai unghii foarte lungi, s-ar putea sa te ranesti mult mai usor.

Dupa ce ai curatat fata, spala-te cu apa rece sau aplica o lotiune astringenta pentru a inchide la loc porii.

eu asta am incercat happy