| Copilasha a întrebat:

In 2 saptamani plec la mare si am unghiile foarte mici. Nu imi cresc deloc. Sau, daca imi cresc putin, se rup imediat. Am incercat si ulei de ricin, dar degeaba. Ce pot face in privinta asta? Chiar vreau sa imi creasca unghiile. Funda. love struck

10 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Exista diferite lotiuni pentru tratare si intarire cu diverse vitamine (A, E, Calciu). Intreaba la farmacie.

| georgiana999 a răspuns:

Am eu o solutie:
Intr-un bol micut( cat sa iti incapa mana in el)umple-l cu apa apoi pune o lingura cu sare apoi aduga 2 linguri cu ulei de masline apoi iar o lingura cu sare(neaparat in ordinea asta). Amesteca bine solutia si bagati unghiile in bol si stai cu ele asa 15-20 min. Pentru rezultate mai bune ori stai cu ungiile in solutie pentru mai mult timp ori repeti procedeul pentru cateva zile la rand.

| Maariiaa a răspuns:

Bunăă. Mergi la o cosmetică, o să îți aplice ceva pe unghii care o să le întărească și o să-ți crească mai repede. Nu cred că e foarte scump. La mare oricum dacă intrii în apă ți se strică.

Răspuns utilizator avertizat
| motolo9ve a răspuns:

Incearca un tratament cu ceva lacuri de unghi speciale. unghiile cresc si d ela apa dar daca nimic nu merge incearca sati imbogatesti sistemu cu vitamine, fier etc., si vei vedea ca si unghiile se vor intari incetu cu incetutongue

| Ozdogan a răspuns:

Buna.Cum sa dai cu ulei de ricin pe unghii?:|: Doamne!
Uite citeste aici:http://www.libertatea.ro/......72554.html
Si pentru niste unghii sanatoase si albe stiu eu un tratament:freaca-ti unghiile cu zeama de lamaie de 2-3 ori pe saptaman! De asemenea trebuie sa mananci multe fructe, legume.Iar atunci cand iti alegi o oja sau un lac de unghii, alege-l pe ala care are vitamine:acelea Gabrini Multivitamin!
Bafta!:* Funda?:x

| Alecsandra95 a răspuns:

Eu folosesc zat de cafea caldut. Il incalzesc la microunde stau cateva minute si mai repet asta odata. Stau o data pe saptamana in jur de 10 minute. happy Si cresc unghiilelaughing. Sper ca te'am ajutat!

| naturecountess26 a răspuns:

Inseamna ca ai unghiile sensibile asa le am si eu am inteles de la medic ca imi trebuie vitamina C sau poti sa te dai cu lac special de unghii de la un magazin naturist

| claudia18 a răspuns:

Tratamente cu zeamă de lămâie şi drojdie de bere. Pentru creșterea unghiilor, pentru a recâștiga frumusețea lor, dar şi pentru a stimula întărirea, trebuie aplicate tratamente de cel mult trei ori pe zi timp de două săptămâni. Zeama de lămâie, fără alte ingrediente: aplică cu ajutorul unei pensule zeamă de lămâie pe unghii ca și cum v-aţi da cu lac (nu trebuie să speli unghiile pentru următoarea jumătate de oră). Şi, uleiul de parafină e bine cunoscut pentru proprietățile sale de creștere a unghiilor. De asemenea, pregăteşte un bol în care se află ulei de măsline călduț (nu fierbinte), unghiile trebuie ținute constant timp de zece minute. Drojdia de bere, este și ea un mic miracol ce oferă strălucire și întărește unghiile. Înmoaie puţină drojdie de bere în apa în care ai fiert tărâţe de grâu. Pasta obţinută se aplică pe unghii şi se lasă 30 de minute. Pentru obţinerea efectelor dorite, tratamentul se repetă timp de 7-8 zile.

| cosminaruxandra a răspuns:

Pai poti sa cauti la niste prietene un lac pentru cresterea unghiilor..eu ca sa nu se rupa unghiile le dau tot timpu cu oja..adik cand se sterge una sau cateva le sterg pe toate si le dau din nou.
deci nustiu..parerea mea.