| Denissa16 a întrebat:

am si eu o problema, imi cresc unghiile nu foarte mari, dar la putin timp mi se rup. Am incercat produse de la avon sau farmec, intaritoare, lacuri pentru intarirea unghiilor, ulei de ricin, dar degeaba. Ce sa mai folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Poti sa folosesti cele mai scumpe produse,daca organismul nu primeste tot ce ii este necesar,ca sa functioneze normal,dai banii degeaba!
Uleiul de ricin,ar fi bun(ca si uleiul de floarea soarelui,de masline),doar pentru inmuierea unghiilor(se poate folosi si pentru par,corp).
Ar trebui sa vezi(analize),daca ai lipsa de calciu,seleniu,fier,zinc,siliciu.
Keratina,din care sunt formate unghiile,poate fi influentata din diverse cauze:anemie,circulatie deficitara a sangelui catre extremitati,infectii interne,boli ale ficatului,probleme cu tiroida.Dar si stresul,care afecteaza toate organele,poate fi un factor negativ,pentru unghii(dar si pentru tot organismul).
Intai,o vizita la medicul de familie,pentru o trimite,la un laborator de analize. Apoi,depinde ce iti prescrie medicul(poate calciu,fier,zing,siliciu,gama din vitaminele B),poti folosi si ulei caldut,in care iti inmoi varful degetelor,cu unghiile,sa eviti,sa folosesti foarte des oja si mai ales sideful pentru unghii(ca sa mai respire si unghiile),detergentii iar sunt daunatori(dupa ce speli vase,rufe, foloseste o crema, ulei, cu care te dai pe maini si unghii).
Detalii, mai cauta pe GOOGLE!

2 răspunsuri:
| ashlee a răspuns:

Cere-i medicului de familie trimitere pentru analize de sange. E probabil sa ai deficiente in organism (lipsa de vitamine, minerale).

Problema ta pare mai degraba interna decat externa, deci nu cred ca ajuta prea mult unguentele.

| dellu a răspuns:

Conteaza mult alimentatia. Incearca sa consumi calciu, nu evita lactatea.