| anonim_4396 a întrebat:

nu vreau sa imi spuneti ca ma laud, formulez astfel pentru ca vreau sa va fac sa intelegeti prin ce trec. Am 1.60 inaltime si 47 de kg. Slaba ziceti? Nu! Am o celulita pe picioare si fund de totata jena, am probleme cu coloana, cu pielea, am acnee si pe fata si pe omoplati si lista continua. Nu mai suport. Acum un an aveam un corp perfect, eram pe masurile: 84-57-90, toate fetele ma invidiau, iar acum m-am disproportionat total, in tale am trecut (intr-un an) la 64 de cm iar picioarele mi se par destul de groase pentru greutatea mea. Va rog spuneti-mi ce as putea sa fac sa revin la aspectul meu vechi. Ma simt oribil si mi-e rusine sa port pantaloni scurti sau sa imi tin parul prins.

6 răspunsuri:
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Pentru ten acneic dermatologul mi-a recomandat :
Demachiant(dimineata si seara) - Eau thermale Cleanance Gel
Dupa demachiere dimineata - Bioderma Sebium Hydra
Dupa demachiere seara - Isotrexin Gel

Picioarele mai groase sunt superbe, eu le am slabe si le detest. Celulita se face din cauza ca nu facem miscare si din cauza proastei alimentatii, a lipsei de hidratare corespunzatoare.
De clulita se scapa foarte greu, va trebui sa te obisnuiesti cu gandul ca ai celulita, sa-ti schimbi alimentatia, sa faci miscare zilnic si sa te hidratezi cu apa plata!

Pentru cosuletele de pe corp mi-a facut dermatologul o reteta pe care a preparato farmacistul, e grozava.

Deci recapitulez: miscare, somn corect, alimentatie si hidratare corecta, dermatolog.

Recomand :
- blogul si forumul lui Cristian Margarit unde gasesti informatii despre alimentatie, celulita, sport.
- cartile lui Gheorghe Menciocopschi ( sper ca l-am scris corect)
succes

| liceu a răspuns:

Pentru acnee poti sa te duci la farmacie si sa iti recomande, iar pentru celulita eu as zice sa mananci sanatos si sa faci sport(dar nu exagerat). oricum nu o sa treaca intr-o zi, va dura vreo luna, doua

| AndFoc a răspuns:

Buna. Pai ar fi bine sa te duci la medic in legatura cu acneea ca sa iti dea un tratament, nu iti luat toate prostiile de la avon, oriflame etc. ca nu`s bune, poti incerca si masti naturale eu asa am scapat. mai apar cateva cand am probleme. Iar in legatura cu celulita joggingul ajuta mult la arderea grasimibig grin. Sport si o alimentatie sanatoasa e tot ce ai nevoie.

| bee142003 a răspuns:

Pai, acum cateva zile am vazut pe o revista un gel anticelulitic cu menta si rozmarin BIO Kräuter de la LifeCare. Sper ca te-am ajutat!

| IWillHelpU a răspuns:

Deci pentru acnee iti recomand niste produse de la Gerovital, dar exat nu stiu ce sa-ti zic, intreaba la plafar, de slabit nu e nevoi stai calm, celulitaaa?!? keep calm daca de acum te-ai apuca de tratamente anticelulitice la 30-40 ce mai faci, anyway asta esti nimeni nu e perfect, nici eu nu sunt multumita de mine, dar aste suntem. Incearca sa ai incredere in tine :* Kiss!

| Thorsten111 a răspuns:

Hei, iti matusa mea este Fizioterapeuta, si stie de toate. si sora mea avea probleme cu celulita pe picioare. Trebuie sa te masezi, dar sa nu crezi ca incet, trebuie sa te ciupeste enorm de tare pe partea cu celulita, sa ciupesti, sa dai palme. Ideea este ca celulita trebuie pusa in miscare, NU CONTEAZA daca te inrosesti sau te invinetesti. daca iti faci o luna masaj calumea celulita va disparea happy. Agnee, pubertatea este de vina, stoarce-ti cosurile apoi da cu parfum sau spirt, ca acelea usuca cosurile. nu e bine sa gandesti ca esti urata sau grasa, ca asta te streseaza si te face sa mananci mai mult si duce si la depresii. esti micuta si slaba, asa cum ar trebui sa fie o fata. fa cum ti-am zis si ai sa vezi cum merge. nu uita, trebuie sa te CIUPESTI foarte tare, si daca te doare, continua. ca e un semn bun