| Anca221 a întrebat:

Recent mi-am vopsit parul cu mov de gentiana, dar se ia culoarea foarte ușor de pe par și pătez orice ating cu parul. Ce as putea sa fac pentru a nu se mai lua culoarea așa de ușor?

Răspuns Câştigător
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Am o metodă pe care o folosesc de foarte mult timp când mă vopsesc cu violet și albastru și chiar nu se ia culoarea.Pentru inceput trebuie să te speli bine pe cap, pentru a disparea prima culoare, pentru că nu putem da peste acea culoare. După care trebuie să iei un castron sau un alt recipient in care vei amesteca mai târziu.Ia un balsam de păr și toarnă puțin in acel recipient, in funcție de cât de mult din păr vrei să-ți colorezi.ATENȚIE:BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța părul de culoare.Acum peste balsam toarnă puțin violet și amestecă cu o pensulă de vopsit. Dacă culoarea care iese ți se pare prea deschisă mai adaugă violet și amestecă din nou. După ce ai terminat de preparat amestecul, pune-ți un prosop pe umeri să nu te murdărești și ia-ți o pereche de mânuși(crede-mă, iți va fi mult mai ușor).Ia pensula de vopsit, inmoai-o in amestec și aplică pe păr (pe ambele părți). După ce ai aplicat pe paăr, stai așa cu părul cam 10-15 minute, după care vei clăti cu apă (doar cu APĂ). Intradevăr, vei vedea că dispare puțin din violet, dar majoritatea va rămâne in părul tău și va arăta super.Eu am incercat și chiar merge.Culoarea se va lua după 2-3 spălări, iar dacă e mai concentrată se poate lua chiar și după 5. Sper că ți-am fost de ajutor :*

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa il speli bine pana se curata si apoi sa folosesti o vopsea din comert la culoarea potrivita care-ti place.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Vopselurile pentru par din comert nu sint bune si poate fi si cancerigene!

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Ai face bine sa renunti la vopseaua mov de gentiana si sa te speli bine parul cu sapun si apoi cu sampon si sa ramai cu culoarea naturala ca iti sta foarte bine asa cum ti-a lasat bunul Dumnezeu la nastere! Ce te nemultumeste si de ce nu-ti place culoarea parului natural?

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

POT fi nu POATE fi, mai gramatică.Si raspunsurile tale nu sunt pentru mine.Eu nu ma vopsesc la par.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze! Mi-am dat seama raspunsul nu era pentru tine, ci pentru Anca!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Ok.Nici o problema. O zi buna!

| NH4OH a răspuns:

Am avut.
Nu ai ce să îi faci, așa e culoarea, subtanța, pigmentația. Asta e.
Nu îți mai face, un sfat happy

| Kandia15 a răspuns:

Te-ai spalat cu sampon dupa ce te-ai dat cu violetul, nu? La mine s-a luat pe prosop si pe perna. Dar pune-ti pe perna un prosop, asa am facut si eu happy. Si dupa cateva zile nu se mai ia

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Am o metodă pe care o folosesc de foarte mult timp când mă vopsesc cu violet și albastru și chiar nu se ia culoarea.Pentru inceput trebuie să te speli bine pe cap, pentru a disparea prima culoare, pentru că nu putem da peste acea culoare. După care trebuie să iei un castron sau un alt recipient in care vei amesteca mai târziu.Ia un balsam de păr și toarnă puțin in acel recipient, in funcție de cât de mult din păr vrei să-ți colorezi.ATENȚIE:BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța părul de culoare.Acum peste balsam toarnă puțin violet și amestecă cu o pensulă de vopsit. Dacă culoarea care iese ți se pare prea deschisă mai adaugă violet și amestecă din nou. După ce ai terminat de preparat amestecul, pune-ți un prosop pe umeri să nu te murdărești și ia-ți o pereche de mânuși(crede-mă, iți va fi mult mai ușor).Ia pensula de vopsit, inmoai-o in amestec și aplică pe păr (pe ambele părți). După ce ai aplicat pe paăr, stai așa cu părul cam 10-15 minute, după care vei clăti cu apă (doar cu APĂ). Intradevăr, vei vedea că dispare puțin din violet, dar majoritatea va rămâne in părul tău și va arăta super.Eu am incercat și chiar merge.Culoarea se va lua după 2-3 spălări, iar dacă e mai concentrată se poate lua chiar și după 5. Sper că ți-am fost de ajutor

| untu a răspuns (pentru brioșicaviolet23):

Da,dupa aceea o sa-ti cada fir de fir de par din cauza chimicalelor de la vopseluri colorate care omoara celulele de pe cap(foliculi care cresc fire de par afectate) crying