| Mirica_Roxanamirica_Roxana_1997 a întrebat:

se gaseste la plafar sau la farmacie Untul de Shea? Daca se gasesc cumva vitamine de luat pentru cresterea parului? Si sa imi spuneti pentru toate uleiurile (ulei de argan,ulei de nuca de cocos,ulei de migdale, ulei de seminte de in)la ce folosesc pentru ce sunt bune (ma refer la par).Am o problema cu ruperea firelor de par si sunt disperata!

5 răspunsuri:
| CherNadya a răspuns:

Buna! Da le gasesti in plafar si in farmacii. Pentru par iti recomand uleiul de ricin: stai cu el in par cateva ore inainte de a face baie. Fa acest lucru o data pe saptamana.

| CherNadya a răspuns:

Uite niste masti care poate iti vor ajuta:
Par uscat, fragil si greu de aranjat
Bate 2 oua si adauga 4 linguri mari de ulei de masline. Aplica mixtura pe par cu un masaj usor si acopera-ti capul cu o folie de plastic. Dupa 15 minute, spala-ti parul cu sampon. Foloseste masca de 2-3 ori pe saptamana pentru a beneficia de avantajele acesteia si pentru a avea un par mai sanatos si stralucitor.

O alta varianta este sa combini un ou cu doua linguri de ulei de ricin, o lingurita de glicerina si o lingurita de otet natural. Aplica masca, infasoara-ti parul intr-un prosop cald si stai asa cel putin 40 de minute, dupa care te poti spala normal.
Mai poti sa pui intr-un blender 150 de grame de dovlecel, sa scurgi sucul si sa il amesteci cu o jumatate de pahar de lapte si o lingura de ulei de masline. Aplica masca pe par si las-o 20 de minute.

Masca impotriva electrizarii parului
Este de ajuns sa combini o lingura de miere de albine cu un litru de apa. Dupa ce te-ai spalat cu sampon, aplica pe par apa combinata cu mierea, asteapta cateva minute, apoi clateste daca este cazul. Obisnuieste-te sa folosesti aceasta masca de fiecare data cand te speli pe cap si vei scapa de electrizarea parului.

Unele persoane aleg sa isi clateasca parul dupa ce au folosit masca, iar altele considera ca nu este nevoie. Experimenteaza si alege varianta care ti se pare cea mai potrivita pentru parul tau.

Ai grija totusi sa nu cresti cantitatea de miere (sau sa o scazi pe cea de apa), in special daca preferi sa nu iti mai clatesti parul, deoarece ar putea ramane cu un aspect lipicios sau aspru.

Masti impotriva matretii

Amesteca masuri egale de ulei de masline cu ulei de migdale. Maseaza-ti scalpul cu aceasta combinatie si las-o sa actioneze timp de 15 minute. Spala-ti bine parul ulterior si foloseste acest tratament cu regularitate pentru a scapa de matreata.
Fierbe 7 linguri cu varf de cimbru uscat in 2 cesti de apa, timp de 10 minute. Strecoara si raceste amestecul. Toarna jumatate din cantitatea de solutie pe parul curat, umed. Maseaza scalpul si nu clati parul.

Foloseste a doua jumatate din cantitatea de solutie dupa 2 sau 3 zile, in acelasi mod.

Masti impotriva caderii parului
Caderea parului este poate cea mai intalnita problema cu care se confrunta femeile. Cauzele sunt multiple, de la stres, vreme, gene si o multime de alti factori externi sau interni. Cu o masca potrivita, din ingrediente naturale, este posibil sa diminuezi caderea parului.

Amesteca un galbenus de ou, o lingura de miere si o lingura de suc de piersica sau de varza. Maseaza aceasta mixtura pe par si las-o sa actioneze timp de 2 ore cel putin. Spala parul cu apa calduta. Folosita periodic, cel putin o data pe saptamana, timp de 3 luni, aceasta masca iti va intari parul si va preveni caderea lui.

Un tratament minune il reprezinta tinctura de ardei iute. Poti folosi tinctura cumparata de la magazinele gen Plafar sau o poti prepara chiar tu, tocand 3-4 ardei foarte iuti, peste care vei turna 300 ml de vodka. Lasa solutia la macerat o saptamana, apoi strecoar-o. Dilueaza tinctura cu putina apa si maseaza-te la radacina parului de fiecare data cand te speli.
In timp, caderea parului va fi redusa la jumatate. In plus, cest tratament, ajuta la cresterea mai rapida a parului. Ai mare grija sa te speli bine pe maini dupa utilizare, deoarece tinctura ustura destul de tare.

poza masca impotriva caderii parului
Mai poti incerca sa amesteci henna incolora cu iaurt sau kefir incalzit. Aplica pe par si lasa amestecul sa actioneze 30 de minute. Pe langa faptul ca iti va face parul mai puternic, aceasta masca va oferi si un pus de stralucire suvitelor tale daca o folosesti o data pe saptamana.

Masca pentru par degradat
Amesteca 2 linguri de miere cu ulei de ricin, 1 galbenus de ou, o lingura de rom si 1 fiola de vitamina A sau vitamina D. Aplica masca la radacini si distribuie apoi pe toata lungimea parului, pana la varfuri. Acopera-ti capul cu folie de plastic si asteapta 2 ore, dupa care iti poti spala parul normal.

| Mirica_Roxanamirica_Roxana_1997 explică (pentru CherNadya):

Mai scuza-ma dar am folosit masca cu oua si ulei de masline si nu mi-a facut nimic si stateam o noapte intrega cu ea in par, uleiul de ricin nu pot sa il folosesc pentru ca imi incurca parul foarte foarte greu impreuna cu mierea

| Mirica_Roxanamirica_Roxana_1997 explică (pentru CherNadya):

Ai idee cam cat costa untul de shea? (am auzit ca este o minune pentru par ) Masca cand o folosesc imi cade foarte mult par iar mie nu imi cade par de obicei, si as vrea sa folosesc ceva care nu se clateste dupa

| CherNadya a răspuns (pentru Mirica_Roxanamirica_Roxana_1997):

Imi pare rau! Abia acum realizez ca ai ceva problemute cu parul. E foarte firav. Parerea mea e sa consulti un specialist. Eu nu te pot ajuta decat cu sfaturi din experientele mele, dar nu la toti functioneaza.