| Rossa8807 a întrebat:

Buna,știe cineva niste remedii sau un șampon bun pentru mătreață?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cred ca este cate scalpuri atatea feluri de matreata, ceea ce merge la x nu merge la y, e greu sa descoperi un sampon potrivit pentru parul tau desi ai de ales din zeci sau sute de produse unele isi vor face treaba, altele nu, altele vor face pe moment apoi matreata iar va aparea.
Banuind ca ai un par gras cu matreata iti pot recomand samponul Gerovital H3 Derma+, anti-matreata. Se gaseste in farmacii, bine nu in toate dar poti sa cauti, intrebi.
Samponul este acesta : https://www.farmec.ro/produse/par/sampon-antimatreata-425.html

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Fiecare corp raspunde diferit la stimuli. Si eu am fost in aceeasi situatie acum 10 ani, am incercat toate sampoanele si nimic nu functiona, eram plin de matreata. Pana intr-o zi cand am incercat Clear, si de atunci sunt curat ca lacrima. Daca ma spal cu alt sampon imediat apare matreata inapoi(dupa circa 2-3 saptamani).

Fiecare corp e diferit deci ce merge la mine nu merge la altii. Solutia la problema ta, este sa incerci fiecare sampon in parte minim o luna, ca sa vezi rezultatele. Daca nu vezi diferenta la primul sampon, incerci altul dupa o luna, si tot asa pana cand gasesti ceva ce iti foloseste.

| WhiteLife a răspuns:

Mătreață este produsa de o ciuperca, Malasezia, nu se transmite. Dar, pentru a o distruge ai nevoie de substanțe ce acționează împotriva ciupercilor, nu de orice șampon de pe piata. Mergi la o farmacie și caută un astfel de șampon. Daca nu găsești, mergi la un medic dermatolog. Eu folosesc un șampon de la Vichy (luat din SensiBlu), dar nu am inceput demult, așa că nu știu pe ce perioada de timp va avea efect ca să-ți pot spune orientativ. Dar de la prima spălare m-a mai lăsat mâncărimea și mătreață a dispărut.