| green2blue a întrebat:

Acum cateva luni mi-am decolorat parul cu cateva nuante, nu foarte tare. Am optat pentru colorarea cu albastru de metil deoarece voiam sa fie verde inchis, asa cum a si fost. In fiecare saptamana il coloram, deoarece stiam ca iese la 3 spalari si nu voiam asta.
Acum parul mi-a crescut si, la radacini, pe o lungime de aproximativ 8 cm e culoarea mea naturala (saten).
Datorita acestui lucru am avut mai mult curaj sa-mi schimb culoarea. Nu am mai pus deloc albastru de metil in ultimele 35-40 zile, dar culoarea a ramas aceeasi, nu iese deloc. Azi am indraznit sa-l decolorez iar, dar nu am avut succes. Portiunea unde era saten s-a decolorat perfect, e blond foarte deschis, dar unde era verde a ramas la fel, in ciuda decolorarii.
De ce nu s-a decolorat parul unde era verde?
Cum pot face sa scap de verdele din par?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Pigmentii astia nu dispar asa repede din par, daca tu ai pus constant astfel de culori in par trebuie sa astepti cateva luni sa scapi de ele. Daca nu a mers cu decolorare nu incerca sa il mai decolorezi pentru ca iti distrugi parul. Cel mai bine e sa astepti si eventual sa folosesti si niste trucuri din astea cum ar fi masca cu lamaie sau ulei de masline.