| Anonim1324354657687980 a întrebat:

Buna,TPU! Am decis sa fac o schimbare radicala de look si vreau sa ma tund (am parul pana la mijlocul spateluo si vreu sa il tund pana la umeri),insa eu am parul saten deschis (cu reflexii de blond si roscat),satirat pe dedesupt,cu firul foarte subtire si usor ondulat(mai mult spre creponat). Am vazut mai multe modele de astfel de tunsori si tote fetele aveau parul usor blond,asa ca m-am decis sa mi-l fac si eu la fel. Am tot vazut remedii naturiste,dar mie nu mi se par o solutie,de asemenea tin sa mentionez ca mama mea nu ma lasa sa ma vopsesc cu vopsea normala,deci trebuie sa ma decolorez cumva, intr-un mod eficient si fara sa imi deteliorez parul. Am gasit aceasta vopsea incolora kaloss prestige 000 si mi-ar cam face cu ochiul,sper ca mama sa fie de acord,dar va cer si parerea voastra. Si ce ar trebui sa fac mai intai sa ma decolorez sau sa ma tund? Dau funda! happy
P. S. Nu vreu sa obtin un efect de degrade, ci vreau doar sa imi deschid parul(putin mai jos de radacina) cu 2-3 nuante, astfel incat parul sa aiba un aspect cat mai natural de blond mediu spre inchis cu reflexii de saten deschis(efect de caramel). Multumesc.

4 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Buna! Mai intai decoloreaza-te si apoi tunde-te. Daca nu vrei sa-ti decolorezi parul cu tot felul de produse, poti incerca apa oxigenata sau fierbe o oala de apa cu cateva pliculete de cea ide musetel. Dupa ce te speli la cap, mai fa o ultima clatire cu aceasta apa ( asteapta sa se raceasca). Dupa cateva spalari de genul ti se va deschide parul foarte frumos happy

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu te decolora,, findca nu are rost.De la saten deschis cu relfexe aurii poti ajunge la un blond inchis-mediu doar din vopsea.Decolorantul arde mult mai rau ca vopseaua. Daca voiai un blond deschis, atunci da, ar fi trebuit sa te decolorezi, dar asa tu vrei doar 2-3 tonuri, ceea ce se poate obtine doar din vopsea.Intai te vopsesti, apoi te tunzi, asta e regula de aur.In urma decolorarii/vopsirii parul ramane tern, uscat, lipsit de stralucire si deteriorat.In legatura cu vopseaua incolora.Tie e iti spune INCOLOR? NU ARE CULOARE.Aceasta este pentru a da stralucire parului..ton pe ton, fara sa i schimbi nuanta..si cam atat. Poti obtine ce iti doresti cu ajutorul unei vopsele blond deschis, nr 9-10-11-12.Ramane la alegerea ta, oricum nu iti va iesi ca pe cutie.

| Anonim1324354657687980 explică:

Va multumesc pentru raspnsuri, am ales sa imi vopsesc parul cu o vopsea pe baza de henna(are si substante chimice ), am mai incercat si anul trecut doar ca atunci era facuta doar din henna. Vopseaua este:VOPSEA DE PAR PRESTIGE DELUXE, iar nuanta LUX 500, siteul fiind Ladys. Voi ce parere aveti, de nuanta, credeti ca imi va iesi?

| madalinaMariaLore1985 a răspuns:

Sunt niste sampoane le gasesti in farmacie ajuta sa iti deschida parul si nu costa foarte mult l-am incercat si e foarte bun iti deschide parul ti.l recomand