| Sweetdreamsyou a întrebat:

TPU! Am nevoie de muult ajutor. Am 15 in cateva luni 16, si vreau sa imi fac o rutina de ingrijire a tenului. Imi apar cosuri si am puncte negre multe. Pana acum imi faceam curatari la salon, dar femeia care ma facea s-a mutat din oras si nu prea vreau sa imi las tenul pe mana oricui.
Si vreau sa va intreb pe voi care sunt pasii sa imi formez o rutina de curatare a tenului? si produsele potrivite pentru varsta mea.
P.s: Am tenul gras. Va multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| Capsunicaaaa a răspuns:

Salut! Am citit ce a zis fata de mai jos si te sfatuiesc sa nu aplici spirt pe fata. Usuca foarte tare tenul si contine alcool care nu este deloc bun pentru ten. Nu o sa iti recomand produse cum a facut fata de mai jos pentru ca nu sunt medic si nu stiu ce reactii poti avea. Daca ai cosuri cel mai bine te duci la un medic dermatolog. Dar asa o rutina simpla pot sa iti recomand:
Dimineata - gel/spuma de curatare (NU folosi SAPUN! usuca foarte tare fata si nu este recomandat pentru ten) + toner + crema hidratanta.
Seara - acelasi procedeu

Apoi pe langa aceasta rutina de ingrijire iti recomand ca 1-2 ori pe saptamana sa folosesti un scrub. NATURAL daca se poate. Cel mai bun scrub testat de mine este cel cu zat de cafea si miere. Poti inlocui zatul de cafea cu malai, zahar. Nu iti recomand scruburile din comert pentru ca mi se par inutile. Cele ieftine contin alcool si parfum, aceste ingrediente fiind nerecomandate tenlui. Daca ai un buget mai mare, desigur poti incerca si scruburi din comert care sunt cat de cat naturale desi, din nou, nu le vad rostul cand ai ingredientele necesare chiar in bucatarie. Dar ramane la alegerea ta happy
Si la fel de 2-3 ori pe saptamana iti poti face o masca. ATENTIE! sa nu fie in aceeasi saptamana in care ti-ai facut scrubul. Eu aplic o saptamana scrub, o saptamana masca. Ingredientele din miere sunt foarte bune incat nu mai ai nevoie si de o masca in saptamana in care iti faci scrubul.
Acum la exemple de masti gasesti o varietate pe internet. Avand tenul gras poti incerca masti cu argila. Again, nu le vad rostul celor din comert acelea fiind iarasi pline de alcool, parfum si alti iritanti (cele ieftine desigur). Oricum mastile naturale in general nu au efecte negative.
ATENTIE! NU folosi LAMAIE, SCORTISOARA! Am tot vazut pe internet fete care recomanda lamaia sau scortisoara, dar nu sunt bune deloc! Iti usuca tenul foarte tare, iar lamaia fiind acida are un pH diferit de cel al tenului. Daca vrei ceva tratament minune pentru cosuri consulta un medic dermatolog happy
Iar pentru puncte negre iti recomand o baie de aburi + acei plasturi pe care ii gasesti in comert pentru puncte negre. Desigur mai eficient este sa mergi la un salon sa ti le scoata.

Aceasta este o rutina simpla. Bineinteles ca exista unele mai complexe unde intra seruri, uleiuri, tratamente etc. Sper ca ai sa urmezi sfaturile mele happy Ma informez foarte mult in acest domeniu de aceea pot sa iti zic ca ceea ce am scris mai sus este o rutina sigura happy

| Capsunicaaaa a răspuns (pentru Capsunicaaaa):

Ah! Am uitat anumite amanunte. Cum ziceam nu folosi spirt pe fata. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o dezinfectam. Pentru dezinfectare foloseste argintul coloidal. Il gasesti la faramacie si nu e foarte scump. Si la capitolul spartul cosuri sau nu, e foarte relativa treaba. Eu de exemplu mi le sparg pentru ca eu am cosuri foarte dureroase si in general sunt foarte adanci. Plus ca arata foarte urat sa vezi un coş alb pe fata. Eu zic ca daca ti le spargi si aplici argint coloidal si e ft bine. Dar e alegerea ta. Cum tot ziceam, consulta un medic pentru ca el stie mult mai bine ce trebuie sa faci.

4 răspunsuri:
| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| zmotocel13 a răspuns:

Cunsoc acest gen de problema. Si eu m-am confruntat cu problema asta la varsta ta. Uite aici cateva articole care te pot ajuta sa iti construiesti o rutina zilnica.
http://trenda.ro/frumusete/ingirjirea-tenului/

| Pisiicuta a răspuns:

Hey,stiu ca sunt mai mica dar sper ca te pot ajuta
Si eu am avut multe puncte negre si cosuri.Foarte nasol.Am folosit de toate(creme de galbenele anumite geluri si creme)
Pentru punctele negre eu iti recomand o masca si un scrub de la Avon (sunt extrem de bune)In cazul in care ai unul care e enervant si foarte urat, elimina-l iar dupa aplica spirt si nidoflor
In cazul cosurilor poti folosi ceva de la Avon sau Oriflame sau Nidoflor
Ah, da, am uitat! Nidoflor este o crema cu care am scapat de ele.Nu e o avere, din contra e ieftina.
Solutiile mele pentru:
1Puncte negre:ma spal cu sapun,aplic masca si o las sa actioneze, aplic scrub-ul, dezinfectez tot cu spirt(tu alegi daca aplici spirtul), aplici Nidoflor
Cosuri:Nu le spargi! Doar dupa ce apar aplici spirt, dupa Nidoflor.
Stiu ca nu e ceva strict sau special dar pe mine m-au ajutat
Asta e mica mea "reteta" pentru a scapa de ele.
O zi placuta big grin