| CrystalAngel a întrebat:

Am o mare problema... miercuri am cumparat niste benzi epilatoare pentru fata (farmec). Mi-am epilat mustata. Imediat s-a inrosit si ma deranja daca puneam mana sau intindeam pielea.Pe cutie scria ca e normal sa se inroseasca. Pana vineri seara am continuat sa fiu mai rosie, dar fara sa ma mai deranjeze.Vineri seara a aparut piele moarta. Prima data am crezut ca ceara si m-am sters cu servetelu care mi l-au dat ei inca o data.Pe moment a disparut si a reapart sambata dimineata.De atunci fac coji si ma deranjeaza. Ce pot sa fac?(fara doctor)? Dau o fundita pentru cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| LoRy_7949 a răspuns:

Buna, da-te cu crema de galbenele [ o gasesti la Plafar ] si o sa iti dispara. Bafta. :* Fundita smug

5 răspunsuri:
| CarmenR a răspuns:

Poti sa mergi la dermatolog si sa vezi la ce anume esti alergica deoarece e clar vorba de o reactie alergica. Si eu am mai folosit produsele de la Farmec, dar nu ampatit niciodata ceva de genul acesta. Imi pare rau, dar fara sa implicam dermatologul nu se poate. Multa bafta!

| alexandra_8659 a răspuns:

Fara doctor? De ce fara doctor? Nu mananca oameni din cate am auzit. :) Este clar ca nu-ti prieste solutia aceasta. Incearca sa te detasezi de produs cat mai poti ca sa nu dai in altceva. Alege ce crezi ca nu te afecteaza. :)uite niste pareri: http://www.forum.divahair.ro/viewtopic.php?f=21&t=1776

| Crisstina a răspuns:

Eu folosesc benzi depilatoare de la Gerocossen si sunt foarte bune. Binenteles ca si eu ma irit putin dupa ce ma epilez, dar nu dureaza mult pana imi trece. Am un gel pentru cosuri de la Avon, cu care ma spal imediat dupa ce ma epilez, iar apoi ma dau cu o crema hidratanta.

| Laly_5095 a răspuns:

Buna. Te-ai iritat.De asta ti s-a inrosit cert este ca dupa ce iti iei mustata nu trebuie sa te speli maxin 2 ore pe fata pentru ca te iriti nici mana sa nu o pui pe fata nici sa intinzi pielea si te-as sfatui sa te dai dupa ce iti iei mustata cu benzile reci din comert cu crema de galbenele pentru a nu te irita.Succes

| amanda33 a răspuns:

Posibilitatea sa nu fi fost in termen acea cutie sau sa fi fost depozitata in conditii improprii e mare. Iti recomand penseta, stiu ca e o durere prelungita, dar este mai sigur, ca este a ta. Incearca sa iti dai cu un exfoliant bland, apoi sa amesteci intr-o crema de galbenele de preferat, niste antiiinflamatoare pisate si sa iti tii acolo compresa.