| Szisza112 a întrebat:

Buna TPU ..Am o problema, de ceva timp incerc sa slabesc. Si la mine problema este ca sunt destul de mancacioasa. Mereu tin dieta 2 zile iar dupa cad prada unei ciocolate sau altei gustari ..Chestia este ca am doar o luna sa slabesc deoarece voi merge la mare la sfarsitul lui iunie si as vrea sa arat bine. Nu sunt obeza sau chiar atat de plinuta doar ca am cateva kiliograme care ma supara. Mi-am comandat si un fel de centura ca sa ma ajute sa transpir. (mentionez nu este centura de slabit sau alte nebunii). Fac si sport si tot ce tine de dieta. Dar cateodata cad prada mancarii ..Cum sa fac sa nu cad prada si cum sa am mai multa ambitie? ..Pentru ca vreau neaparat sa slabesc pana la sfarsitul lui iunie. Multumesc anticipat.
Funda!

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Buna, sunt enorm de multe persoane care vor sa slabeasca. Sunt multi oameni care vor sa slabeasca, dar in acelasi timp mananca, nu e nimic rau sa mananci dulciuri, ci trebuie sa mananci cand trebuie.
Daca chiar vrei sa slabesti sa stii ca este greu, dar nu imposibil, si nu e cum vezi la televizor doar cu restrictii si mult efort. Ci sa te informezi corect si respecti cateva reguli. Sa stii ca totul incepe de la nivelul celulelor inca din timpul nasterii, cand copilul este mic, in functie de cata mancare primeste, creierul se "seteaza" intr-un anume fel. Adica daca primeste destul mancare, va functiona normal, dar daca nu primeste suficient atunci ca sa supravietuiasca, corpul depune cam toata mancarea. Deci daca te infometezi corpul va depune, aceasta este cea mai proasta solutie.
Eu iti recomand cateva lucruri simple si foarte eficiente. La fiecare masa sa ai o treime de legume sau chair 50%, mai ales legume cu frunze verzi ca: salata, varza, kale, broccoli. Daca mananci multe legume se umple si stomacul, deci mananci mult, deci corpul nu depunde. Legumele nu ingrasa, deci poti manca foarte multe. Alta metoda este sa combini mancarea corect, cartofi+carne+lactate+paine= bomba calorica. Carnea se combina doar cu legume, fructele se consuma separat, fainoasele se pot combina cu lactatele. Apa se comsuma inainte si dupa masa cu 30min. Daca vrei sa mananci dulciuri mananca inainte de mancare cu 15min ajuta la eliberarea acizilor si enzimilor. Daca simti neevoia sa mananci dulce dupa masa inseamna ca nu ai mancat corect sau indeajuns, deci nu te infometa, baga legume.
Iar daca vrei o cura adevarata de slabire dar si de detoxifiere in acelasi timp iti prezint 2 variante:
1. post negru, o zi si bea doar apa.
2. 2 linguri mari de suc de lamaie
2 linguri mari de miere
1/10 dintr-o lingurita piper rosu cayenne
285-300 ml de apa, calda sau rece
Bea doar aceasta "limonada" cand ti-e foame timp de o zi, doua, trei, cat poti.
Sanatatea vine din interior, ai grija de tine, informeaza-te.
Daca vrei sa ai mai multa ambitie, incearca sa iti faci un program scris cat dulce mananci inainte de mancare (dar nu seara), respecta 3mese pe zi si 2gustari intre mese. Citeste ingrendientele din ceea ce mananci de obicei si informeaza-te despre ele, asta iti cam taie pofta de mancat prostii daca chiar tii la tine. Iti spun sincer ca inainte mancam multe prostii, acum mananc multe fructe, este doar o simpla obisnuinta pe care o adopti. O metoda buna de viata sanatoasa si ieftine cumpara un robot de bucatarie cu putere de macar 600-750 si combina : banana cu kiwi, banana cu capsuni, poti adauga si lapte, ananas crud, suc portocale si lamii etc, ai o multime de combinatii, doar un pic de vointa.
Mult succes si multa sanatate

| Szisza112 explică (pentru florinflorescu):

Raspunsul tau este foarte dragut, iti multumesc foarte mult.
Chestia este ca eu de cand eram mica am fost mai plinuta dar dupa ce am mai crescut mi-am dat seama ca nu imi sta bine si ca e rau. Asa ca vara trecuta m-am pus sa slabesc si am slait o gramada de kilograme si era atat de usor ..Aratam foarte bine.dar dupa ce s-a terminat vara am inceput sa mai mananc sa mai pun pe mine si asa mai departe, fiind si sarbatorii si alte chestii. Iar pana acum tot am tinut-o asa iar acum ca vine iarasi vara si tinand cont ca peste o luna voi pleca la mare vreau sa slabesc, dar sincera sa fiu parca nu mai sunt eu fata aceea de anul trecut care a slabit atat de usor.Mi-am facut chiar si un meniu.
Dimineata fiind la scoala mananc un iaurt
La pranz ajung acasa la 14 si mananc o salata (slata normala cu sare putin ulei de masline si putin otet balsamic )
Iar seara, asta fiind la mine inainte de 18 ..La fel aceeasi salata. Dupa fac sport mult iar dupa beau un pahar cu apa calda si lamaie. Ei bine eu am facut meniul si tot este la punct dar ..problema este la mine cu ambitia am tinut aceasta dieta 2 zile iar astazi am mancat toate prostiile. Deci asta este problema AMBITIA. Si chiar vreau sa slabesc pana la sfarsitul lui iunie

| florinflorescu a răspuns (pentru Szisza112):

Ma bucur ca am putut sa iti fiu de folos. Din ce imi dau eu seama, nu cred ca ambitia e problema la tine, ci corpul, care are nevoie de mai multi nutrienti. Te apreciez ca mananci sanatos, eu incerc la fel, dar masa de dimineata e cea mai importanta. Dimineaa inainte sa pleci la scoala ori mananca fructe (de la care ulterior ti-e foame, iar in pauze mai mananci o gustare) ori mananca acasa mai multa mancare, iar in pauza un fruct. Legumele si fructele, nu au asa multi nutrienti, deci trebuie sa mananci multe si de multe ori. De asta cand corpul tau are nevoie de nutrienti nu il mai poti contrala. Eu incerc sa am 3 mese la ore fixe si 2 gustari sau mai multe. Iti dau exemplu ziua de azi : dimeanta la 7:30 am mancat bors de legume, la pauza de 10 voi manca o banana si un pic de ananas (natural, nu de la conserva), la pauza de masa de la 12:30 voi manca salata de vinete, pe la 4 mai mananc o gustare (azi nu am, dar cred va lua niste biscuiti simpli), ajung acasa la 17:20 sau 30, mananc o portocala sau capsuni sau cirese, apoi la 18:00 - 18:30 mancare, probabil o mancarica de ardei grasi. Nu sunt mese bogate in proteine si nutrienti, de aceea trebuie sa mancam de mai multe ori. La fel de important este hidratare, la fel de important este informarea, cu cat intelegi mai bine fiecare proces, cu atat iti vine mai usor sa respecti stilul tau de viata si chiar te motiveaza. Ca sursa de informare iti dau un site plin de articole "sanatoase" https://viataverdeviu.ro/

| Szisza112 explică (pentru florinflorescu):

Iti multumesc foarte mult, chiar o sa tin cont si la sfarsitul lui iunie iti zic daca am reusit sa slabesc, multa sanatate.

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca nu exista dieta ci mod de viata.Nu tii o dieta, ci ti-ai schimbat modul de viata, pentru ca asta te va urmari mereu.
Apoi, cum esti o persoana pofticioasa, alege`ti o zi pe saptamana, oricare vrei tu, in care mananci tot ce ai poftit in restul saptamanii, urmata de o zi in care nu mananci nimic.In restul zilelor redu mancarea si fa sport.Asa, de cate ori iti va fi pofta, te vei gandi ca vine ziua respectiva si acest lucru te va ambitiona sa nu calci stramb.

| Marinescu_Marius_1986 a răspuns:

Pe fashionized.ro gasesti blugi anticelulitici de la Eve Lerock. Sotia mea a slabit cu acesti blugi in doua luni.