| Andreeadeea23185 a întrebat:

Aș dori niște informații despre aparatul dentar.
Cant costa un apartament dentar ( pe arcada) daca "îmi rezolv" aceasta problema la un cabinet de stat, având în vedere că sunt minoră?
Dar la un cabinet privat?
+Alte informații daca este posibil

5 răspunsuri:
| Buzi213 a răspuns:

Ce sa iti spun? Costa 2000 de lei pe arcada, dupa terminarea tratamentului vei purta niste gutiere sau un aparat mobil pe arcada de sus si o sarma in interiorul dintilor pe arcada de jos. Nu ai voie sa mananci alimente tari (bomboane, guma etc...).
La control o data la 3 saptamani sa ti-l activeze
La prima activare, incepe cu adevarat sa isi faca treaba aparatul
Durata tratamentului este de la 6 luni pana la 3 ani.
Peste tot sunt aceleasi preturi, nu iti recomand cabinetul de stat. E acelasi pret si la stat si la privat (2000 lei arcada)
Cam asta e tot

| Ruxxxxxxxxx a răspuns:

Cauta oferte la cabinete private pe internet, eu mi-am pus la un pret bun si un cabinet super ok! aparatul a fost in jur de 1100 de lei (metalic, actioneaza cel mai rapid) iar cel de safir parca era in jur de 2000-2200 de lei (dar actioneaza mai greu). La cheltuieli se mai aduga dosarul cu poze ale dintilor, tomografie etc care parca ar costa 100 de lei, si la final depinde de dantura ta daca iti vei pune,, protectie,, ca sa zic asa, am uitat termenul, un fel de sarmulita pe spatele dintilor, sau o gutiera transparenta care costa cam 400 lei. Se mai pot adauga cheltuieli pe parcurs, de exemplu daca ai nevoie de spatierea unor dinti, de repozitionarea mandibulei (daca este prea in spate si nu musti corect) etc. Recomand aparatul metalic, an scapat de el rapid!

| Andreeadeea23185 explică (pentru Ruxxxxxxxxx):

1100 lei pe ambele arcade?

| Ruxxxxxxxxx a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Pe una singura

| Buzi213 a răspuns (pentru Ruxxxxxxxxx):

Eu am dat 2000 de lei pe o arcada la Eurodent Bucuresti