| 358ili a întrebat:

Ce mai faceti? Vreau sa va pun o intrebare! CUM SCAP DE PUNCTELE NEGRE. De ceva timp am problema asta deci cum scap de punctele negre FARA CREME PRODUSE DE FARMACIE MERS LA DERMATOLOG vreau o reteta care o pot face si singura si foarte eficienta care ma scapa si de punctele negre de pe nas si de pe cele de pe barbie!
Atentie!tonguerimeste funda doar cine respecta ce am zis mai sus! FuNdOi!winking

Răspuns Câştigător
| Georgiana8 a răspuns:

Buna, eu am auzit de la multe fete ca mierea este foarte buna pentru ten contine foarte multe vitamine si te poate scapa de punctele negre sau albusul de ou batel spuma si apoi pune-l pe fata si stai cateva minute sau mai este o reteta si cu miere si cu ou si lamaie:
e amesteca un ou cu o lingura de miere de albine, o jumatate de lingurita de zeama de lamaie, iar apoi se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze 20 – 30 de minute, dupa care se indeparteaza cu apa din abundenta.
Sper sa-ti fie de ajutor.

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Draga mea tu vrei si sa scapii de punctele negre si sa nu scoti nici un ban din buzunar? NU prea e posibil. daca vrei sa scapi de ele trebuie sa faci niste eforturi. Du'te la farmacie si cumpara'ti niste plasturi de puncte negre( costa 10 lei), folosesc si eu si sunt destul de buni nu iau toate punctele negre dar le reduc semnificativ.

| Nolkyz a răspuns:

O mască bună este mălaiul amestecat cu albuş de ouă şi 2-3 picături de zeamă de lămâie. O aplici pe faţă, o laşi 10 de minute după care clăteşti masând uşurel. E okay, funcţionează. Dar hai să-ţi spun cum stă treaba cu mersul la dermatolog. Dacă nu reuşeşti să scapi de puncte, e chiar indicat să mergi pentru că uneori pot exista ceva probleme medicale, dereglări hormonale ş. a. m. d. Am fost cu aceeaşi problemă, mi-a dat o reţetă cu nişte chestii din farmacie de la Bioderma si vreau să zic că sunt extrem de bune, nu mă aşteptam nici pe departe să aibă vreun efect.

| MrAngelus a răspuns:

Primul pas in "lupta" impotriva punctelor negre este expunerea fetei la o baie cu aburi in care se adauga si cateva flori de musetel pentru a facilita dilatarea porilor. Apoi, cu atentie putem trece la stoarcerea punctelor insa acest proces necesita o foarte mare atentie pentru ca "excesul de zel" poate provoca leziuni la nivelul epidermei. O alternativa preferabila ar fi frecarea zonei respective cu faina de malai timp de 2-3 minute, repetand procesul in fiecare saptamana. In cazul in care tenul nu este uscat se mai poate apela si la un masaj bland cu suc de lamaie inainte de culcare, solutia cu pricina fiind lasata sa actioneze toata noaptea pana dimineata cand fata se clateste din abundenta cu apa rece.

Sursa: http://www.kudika.ro/articol/frumusete~tips/4147/fara-puncte-negre.html

| Bogdan1212 a răspuns:

Am scapat intr-o saptamana de punctele Negre cum Planet Spa m-am spalat pe fata cu el de cate ori il vedeam sau imi aduceam aminte si am scapat foarte repede este incolora un fel de gelatina sper sa ii foloseasca

| biliana a răspuns:

Un leac mai babesc sa-i spunem asa :spala-te pe fata si maseaza-te dupa accea cu faina de malai, sau fa-ti masca cu castravete, mango si laptisor de matcatongue