| Majestyero a întrebat:

Buna TPU dau funda (rapid) vreau sa imi colorez(temporar) parul cu vopsea semipermanenta(nu stiu sigur daca asa se numeste ..este aceea care se ia la spalat ) si eu am parul castaniu credeti ca iese? Adica vreau sa imi fac tot parul mov.Imi puteti recomanda si mie niste firme care au vopsele semiperamnente bune? *scuzati categoria * :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopseaua semi permanenta presupune si un oxidant. Daca are oxidant parul tau va fi decolorat, i se va distruge partial pigmentul parului si dupa ce se va duce acel mov tu o sa ramai cu nuanta produsa in urma decolorarii.

Ce poti folosi tu sunt nuantatoarele care imbraca firul de par in culoare si nu au putere de decolorare.

Poti folosi de la gotica http://www.gotica.ro/172-COSMETICE/185~VOPSEA-DE-PAR/ dar cu cat e mai deschisa nuanta cu atat necesita aplicarea pe un par blond deschis adica decolorat pentru ca altfel nu va iesi nimic. Liliac nu o sa-ti iasa dar restul nuantelor da. La vopselele de la gotica mai e faza ca daca ai parul trecut de umeri ai nevoie de doua tuburi.

Sunt nuantatoarele la plicuri dar nu stiu daca au mov. Mai multe sortimente gasesti in DM dar se gasesc si in alimentari sau real gen.

Mai este si Movie color tot in dm il gasesti cu 30 de lei si iti ajunge un singur tub. Parul meu vine peste sani dar mi-a ajuns lejer juma de tub la o aplicare.

Mai este si Crazy colors dar nu stiu daca se gaseste pe la noi, poti cauta.

Poti folosi si violet de gentiana de la farmacie dar iti iei mai multe sticlute ( depinde si de gramaj ) si nu le diluezi foarte tare, faci mai concentrata solutia.

3 răspunsuri:
| NoRegretsxx a răspuns:

Nup nu iti iese. Poate asa...o nuanta de mov.dar nici pe departe cum vrei tu. Trebuie sa iti decolorezi parul sa iasa ceva si nu se merita. Parerea mea. Acum tu faci ce vrei.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Buna! La ceea ce ai spus tu, parul trebuie decolorat si in urma acelei decolorari, se va distruge. Nu stiu sigur daca sunt sampoane colorante mov, dar parerea mea este ca ar trebui sa-ti faci doar suvite. O sa arate superb cu vopselele Crazy Color de la Bestial http://www.bestial.ro/index.php unde sunt trei tipuri de mov: Purple, Lavender si Violette. Primele doua nu sunt momentan pe stoc, dar daca iti place una din acelea mai mult poti sa trimiti o cerere, unde o sa primesti un raspuns in legatura cu data aparitiei vopselei pe stoc, dar dupa parerea, nuanta Violette este cea mai frumoasa. Cu aceasta vopsea nici nu trebuie sa-ti mai decolorezi parul, chiar daca vrei sa-l vopsesti tot sau doar suvite, dar daca vrei sa vopsesti tot parul, depinde de lungime pentru ca s-ar putea sa ai nevoie de doua flacoane. Sper ca te-am ajutat si mult succes!

| CristinaCtC a răspuns:

Bunaaa! Eu m-am vopsit foarte usor cu violet degentiana, de la farmacie, 3 lei 50, pui solutie in apa si apoi cu o discheta o aplici pe par sau pur si simplu bagi parul in solutie. Vreau sa zic ca este si un bun tratament pentru firele de par despicate, da o culoare placuta, se cunoaste foarte bine pe un par castaniu si se ia in 2-3 spalari. Poti cauta mai multe detalii pe internet.