| RDariaa a întrebat:

Dintre autobronzant si solar ce ati alege? (+argumente) si inca ceva, solarul provoaca cancer? sau doar in exces? Multumesc!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

As alege autobronzantul pentru ca nu este asa periculos ca solarul

| AndreeaRox a răspuns:

Nici una nici alta. Bronzul de la solar prezinta un pericol clar pentru sanatate, iar bronzul din cutie e complet inestetic.

| SwEetAnnIs a răspuns:

Eu as alege bronzul natural ( la mine e mai persistent ).

| KittyCAT01 a răspuns:

Beneficiile mersului la solar:

Inducerea unei stări psihice bune, pozitive și optimiste;
Comoditatea și rapiditatea procedurii. Obținerea unui bronz uniform și de durată pe toată suprafața corpului;
Sinteza vitaminei D care ajută la fixarea calciului în organism și la stimularea sistemului imunitar;
Tratarea unor boli cutanate precum dermatita atopică, dermatita seboreică, psoriazisul, vitiligo, acneea.
Riscurile sunt :
Arsuri și iritații. Cantitatea prea mare de UVB determină arsuri, roșeață și usturimi ale pielii.
Creșterea riscului de apariție a cancerului de piele. Pielea este agresată într-un timp extrem de scurt de razele UV artificiale, mult mai intense decît cele naturale;
Îmbătrînirea prematură a pielii. Radiațiile UV pătrund mai profund în piele, distrugînd colagenul și țesutul conjunctiv de la nivelul dermului, astfel pielea devine aspră, îngroșată, pătată, ridată și cu elasticitatea pierdută;
Leziuni ale ochilor. Razele ultraviolete artificiale sunt responsabile de inflamația corneei, apariția cataractei, keratită, conjunctivită, cancer ocular;
Modificări în sistemul imunitar. Expunerea permanentă la radiații ultraviolete duce la scăderea apărării imunitare a corpului și crește probabilitatea de a dobîndi anumite boli infecțioase;
Reacții fotoalergice care se caracterizează prin eriteme, vezicule și mîncărimi.
Nu trebuie să vă expuneți la raze UV dacă:

aveți sub 18 ani;
aveți fototipul cutanat 1 și 2, pielea albă, părul blond sau roșcat;
aveți un număr mare de alunițe, de leziuni precanceroase (karatoze solare) sau suferiți de boli agravate de expunerea la soare și de boli cutanate infecțioase (herpes, zona zoster);
utilizați medicamente care au în compoziție substanțe fotosensibilizante: antidepresive, anticoncepționale, antifungice, antibiotice, antidiabetice;
sunteți însărcinată.
Specialiștii afirmă că bronzul artificial are efecte nefaste asupra sănătății, de altfel ca și toate expunerile necontrolate și excesive la soare.
Dar autobronzantele sunt inestetice, pot curge lasand dungi (li se intampla vedetelor)
Mai bine natural, daca nu..mergi pe solar daca chiar iti doresti (parerea mea) ca autobronzante nu as folosi.
pa, pa

| AlinaBuc a răspuns:

Bronzul la solar creste riscul de a face cancer de piele deci sunt sanse sa faci cancer si sanse sa nu faci. in consecinta este periculos mai ales daca e folosit prea des. daca totusi vrei un bronz frumos si rapid poti apela la bronzul organic care nu este nociv pentru sanatate. singura problema este ca te tine maxim 2 saptamani.