| DenisaaAsined a întrebat:

Folosesc un fond de ten de la Rimel London. Iubitul meu ma pupă mereu pe față, cateodata ma si mușca de obraz nu stiu de ce laughing) ideea este ca El tot are o problema ca ma dau cu fond de ten.Îi murdaream mereu tricourile cand ma lua in brate acum cateva zile mi-a spus ca daca mai ma dau nu mai ma pupa deloc nici macar pe buze si nu m-am mai dat in ziua aia, si i-a placut mult, ma pupa intr-una si a spus sa nu ma mai dau ca nici macar nu am nevoie. Dar eu nu pot sa renunț la fond de ten, imi place sa ma dau sad cum sa îl fac sa înteleaga ca nu pot sa stau asa si ca vreau sa ma dau? Si spuneti-mi si mie un fond de ten de calitate, care sa nu se transfere asa si care sa nu se vada rau pe fata astfel incat el sa nu isi dea seama happy multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce sa te dai daca n-ai probleme? O sa-ti imbatranesti pielea super repede, o sa te umpli de riduri si o sa ajungi de n-o sa mai poti sta nemachiata ca efectiv o sa-ti arate pielea groaznic. Daca el te place mai mult fara, de ce sa te dai cand te vezi cu el?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai peste 40 de ani de te dai cu fond de ten?

| Lostlyric a răspuns:

Incearca Maybelline Fit Me. Matifiaza, insa are un aspect cat mai natural si nu se transfera.
Pasul numarul 1, nu folosi niciodata fondul de ten fara sa te dai cu un primer sau o crema hidratanta intai.
Pasul numarul 2, cand folosesti fondul de ten, ai grija cum il aplici. Foloseste un beauty blender (un buretel) sau o pensula speciala pentru fondul de ten (mare, densa si sintetica). Si aplica-l bine.
pasul 3:cand aplici fondul de ten, niciodata nu il aplica prin frecare, pentru ca raman dungi care se transfera usor pe hainele sau fata iubitului tau. Aplica-l prin tapare (presiune usoara, pe verticala). Astfel fondul de ten se va confunda cu pielea ta.
Pasul 4: Nu aplica niciodata fond de ten in exces. Alege un fond de ten cu acoperire mare si aplica un strat foarte subtire. Nu alege fonduri de ten fara acoperire si pune tone de fond de ten ca sa nu ti se vada imperfectiunile.
Dpmdv, Maybelline Fit me e ieftin, extrem de bun, acoperire mare, finish natural si este ok pentru orice tip de ten.

| MelissaAdela a răspuns:

Unele sunteți obsedate de fond de ten și îl folosiți în prostie
Doamne când le văd pe tipele alea că și-l aplică peste coșuri și arată exact ca pe înghețata aia pe băț cu alună... Oribil, în ritmul ăsta o să vă stricați tenul.
Multe colege din clasa mea au făcut mici găuri în piele pentru că îl aplicau zi de zi și nu cred că vrei asta. Și acum o să sară cineva la gâtul meu și o să-mi zică "Păi au făcut pentru că nu au fost de bună calitate" bla bla bla
Nu frate, în timp pielea se usucă pentru că voi țineți porii aia astupați și nu-i lasați să respire. Mai ales vara pe canicula aia de 40 de grade la umbră, le văd pe puștoaice cum se tapotează pe față încercând să mai salveze ceva din fondul ăla de ten. Vă puteți imagina ce combinație mișto se face între transpirație și fondul de ten? laughing