| biutzza213 a întrebat:

Imi puteti spune un tratament accesibil pentru ten? Sa scap de pielea moarta inestetica si sa imi lumineze chipul. si ceva pentru ochi, am o privire mereu obosita chiar daca nu sunt si as vrea sa fie mai plina de viata.
Si as mai vrea sa stiu daca a folosit cineva benzile Crest pentru albire dentara. sa imi spuneti o parare sau o metoda de albire fara riscuri prea mari ( fara dentist ). Multumesc ♥

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lotiunea tonica nu tonifica nimic si de regula contine tot felul de iritanti, alcool-ul se regaseste in majoritatea lotiunilor tonice - putine sunt formulate asa cum trebuie. Exfolierea mecanica cu particule abrazive duce la formarea microleziunilor care lasa bacteriile sa patrunda si afecteaza bariera naturala a pielii ducand la uscarea tenului si iritarea lui. Un ten cu acnee nu se exfoliaza mecanic.
Daca vrei sa folosesti exfolierea mecanica se poate utiliza un prosop moale si umezit pe care s-a pus putin gel de curatare pentru efectuarea unei exfoliere usoare, se vor folosi miscari foarte blande - tenul nu trebuie sa fie agresat.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor si favorizeaza aparitia punctelor negre. Pielea are un pH de 5, 5 ( aceasta fiind o valoare universala, pH-ul pielii difera de la un tip de ten la altul ). Chiar daca sapunul are un pH optim el nu este indicat pentru ca ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii.

Dove are la parfum de te ia durerea de cap numai mirosind cutia, nu concep cum ai putea sa aplici un astfel de produs pe ten. Parfumul lui nici macar nu e la sfarsitul listei, nici macar la jumatatea listei ci este cam al 7-lea ingredient, cate substante se ascund in spatele unui simplu ingredient numit " parfum" doar producatorii stiu. Dove mai contine si alte ingrediente cum ar fi coumarin, alpha-isomethyl lonone, lomonene, linalool etc care sunt intr-o concentratie destul de mica dar un ten sensibil ar reactiona instant la ele. Daca un produs este destinat bebelusilor asta nu inseamna ca e bun.

Lamaia are un pH intre 2 si 3 ( extrem de acid si daunator pentru ten ), este fototoxica, contine o groaza de iritanti si un compus care creste puterea de penetrare a celorlalte ingrediente iritante. Capsunile sunt iritante pentru ten, mai bine-ti faci o limonada cu ele si iti ajuti organismul din interior. Caisele sunt foarte bune pentru ten, ofera luminozitate datorita prezentei acidului ascorbic.

1. Pentru exfolierea tenului, ca sa indepartezi celulele moarte, poti sa folosesti acizi AHA precum acidul lactic ( este mai slab decat cel glicolic, incepe cu 5% si dupa poti sa iti iei 10% ). Acizii de tip AHA exfoliaza la suprafata pielii, ajuta restul ingredientelor sa patrunda mai bine, uniformizeaza culoarea pielii, estompeaza petele solare si pe cele post-acnee, amelioreaza cicatricile, stimuleaza productia de colagen, amelioreaza ridurile fine, ofera luminozitate pielii, amelioreaza si previne punctele albe. Se aplica doar seara pe tenul perfect uscat, daca ti-ai spalat tenul trebuie sa astepti 10-15 minute ca el sa revina la pH normal si peste 15-30 de minute poti sa aplici o crema, crema avand un pH mai ridicat neutralizeaza pH exfoliantului daca se aplica imediat. In primele 3 saptamani aplica-l doar o data pe saptamana si dupa poti sa cresti aplicarea la 2-3 ori pe saptamana - doar o data pe zi. Dimineata trebuie sa folosesti un produs cu SPF.

https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

2. Pentru un ten mai luminos poti sa folosesti un produs cu niacinamida - tenul e mult mai luminos de la prima utilizare, ajuta la combaterea acneei daca este intr-un procentaj de 4%, micsoreaza porii daca se utilizeaza un produs cu 10% niacinamida etc.

https://www.farmec.ro/......a-431.html
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

3. Pentru hidratare, daca ai tenul gras sau mixt, poti sa folosesti un ser cu acid hialuronic daca simti ca e suficient pentru tenul tau sau poti utiliza o crema hidratanta. Pentru restul tipurilor de ten se pot folosi ambele variante, eu am tenul normal si uneori imi e suficient doar serul cu acid hialuronic de la Cosmetic Plant, contine multe ingrediente care ajuta la hidratarea pielii si se absoarbe foarte repede. Inainte sau dupa aplicarea acidului hialuronic se pulverizeaza apa, poti sa folosesti si apa plata pe care sa o tapotezi cu degetele.

Consuma zilnic acizi grasti esentiali ca sa ajuti la hidratarea tenului si din interior. ( peste, nuci, migdale, avocado, seminte de chia, seminte de dovleac etc. ) Consuma apa pentru ca organismul este alcatuit din minim 60% apa si are nevoie ca sa poata functiona la capacitate maxima, nu astepta sa ti se faca sete pentru ca atunci creierul iti semnaleaza nevoia lui, cel mai bine e sa nu ajungi sa-ti ceara el sa te hidratezi. Cel mai indicat ar fi sa bei cantitati mici la intervale mai scurte de timp.

Crema hidratanta, nu contine iritanti si hidrateaza foarte bine tenul:
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Ser :
a. Cosmetic Plant, in farmaciile Catena costa 26-27 lei cu card si in Cora uneori e la promotie si costa 18 lei.
https://www.cora.ro/......-P-2528357

b. https://www.bilenegre.ro/acid-hialuronic-2-la-suta-plus-b5-the-ordinary

4. Mie imi place gelul de curatare Balea Med Waschgel Ultra Sensitive - nu contine ingrediente iritante, are agenti de curatare blanzi, curata eficient dar nu usuca tenul. Costa 9-10 lei si un tub te tine 6 luni.
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

5. Ochelari porti? Daca ai cearcane poti sa folosesti un ser care contine cafeina, dar nu te astepta ca dupa cateva aplicari sa vezi rezultate uimitoare, produsele de genul au nevoie de timp ca sa-si faca efectul. Privirea e mult mai luminoasa daca-l folosesc chiar daca pierd o noapte.
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Stocul produselor de pe bilenegre este foarte mic si se epuizeaza imediat. Au undeva intre 7-11 produse din fiecare, poti sa-ti comanzi produsele si de pe site-ul oficial - pretul este mult mai mic.
http://theordinary.com/

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recoamand o curatare mecanica (manuala) cu sapun (de preferat Dove, ca-i mai bland sau un sapun de bebelusi), apa calda si malai 1 lingurita plina de malai, pe o farfuriuta mica.

Umezesti fata cu apa calda si apoi clabucesti mainile si fata
evitand ochii si apoi, introduci doar varful degetelor in malai si pornesti sa cureti fata, prin miscari usoare de rotatie, incepand cu fruntea, tamplele, obrazii, nasul, baza nasului, barbia si gatul.
Daca se duce malaiul de pe degete, se mai imbiba in malai si se continua pana ai curatat fata.
Dupa curatare, se clateste bine cu apa calduta si se sterge prin tamponare, cu un prosop pufos si curat.
Curatarea cu malai este benefica pentru ca: curata poriid e mizerie, scoate punctele negre si acneea, exfoliaza pielea moarta si lasa un ten perfect curat si radiant.

Pentru hidratarea fetei, recomand o masca cu mierea de albine organica si cateva picaturi de zeama de lamaie. Vara cand sunt fructe, se poate pune si putina pulpa de caise, sau capsuni. Se trec prin sita de ceai, ca iese f fin piureul.
Se amesteca f bine ingredientele si se intinde compozitia pe fata, se evita ochii! Se tine pe fata 20-30 minute, apoi se clateste cu apa calduta si se sterge fata.

| anamariarot a răspuns:

În niciun caz să nu te speli cu săpun normal pe față, pentru că nu doar că nu vei scăpa de problema ta cu pielea moartă inestetică, ci o vei accentua; săpunul usucă tenul. Trebuie să-ți alegi un gel de curățare pentru tipul tău de piele și să-l folosești de două ori pe zi: dimineața și seara. În materie de creme, eu m-am înțeles bine cu cicaplast(la roche posay) pentru problema cu piele uscată, dar pentru a avea un ten luminos și hidratat, trebuie să rezolvi problema și din interior: să bei multă apă și să ai un stil de viață cât mai sănătos.
În privința albirii dentare, evită orice produs pe bază de peroxid(care e folosit și pentru curățarea piscinelor și care distruge smalțul).

| ALGator a răspuns:

Apropo de dinți. Orice intervenție împotriva naturii organismului e riscantă.
Apoi. Există 64 nuanțe de culoare ale dinților, toate frumoase și niciuna albă 100 %. Alb curat e numai la animale, maimuțe.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Bună! Pentru îndepărtarea pielii moarte poți folosi o mască exfoliantă. Pe urmă ar trebui să tonifici tenul cu o loțiune tonică, iar apoi ar trebui să aplici o cremă adecvată tenului tău.
Pentru albirea dinților acasă, poți să te speli pe dinți cu bicarbonat de sodiu (îl vei găsi în bucătăria mamei, pe care să-l pui pe periuță în locul pastei de dinți. Sau îl poți amesteca în pastă, ca să nu-ți pară neplăcut la gust. Dar nu trebuie să folosești excesiv metoda, pentru a proteja smalțul dinților.

| Señor1ta a răspuns:

Câteva zile fără machiaje în care cureți tenul cu ceai de mușețel, apă micelară și folosești o cremă hidratantă