| madalina13021997 a întrebat:

Buna TPU.In ce constau cursurile de coafor/frizerie si cele de cosmetica? Care sunt mai cautate, cele mai banoase si cele mai usor de pus in practica? Pe ce perioada se fac aceste cursuri si cam cat ar costa? Voi ce ati alege intre cosmetica si coafor?

Răspuns Câştigător
| lumy4u a răspuns:

As alege mai bine intre cursurile de coafor sau cele de manichiura, respectiv unghii false care sunt cele mai banoase.cursurile de coafor dureaza 4 luni si costa intre 1200 si 2000 ron, depinde unde le faci.inveti notiunile de baza,tunsori,vopsit,coafat, permanent, etc. dupa ce termini cursul poate va fi nevoie sa mai faci niste seminarii ca sa inveti tot ce trebuie sa stii, cum ar fi impletiturile, colorimetria, aplicarea extensiilor.etc.doar dupa un curs de 4 luni, nu poti stii toate astea.eu a trebuit sa fac 6 cursuri sa ajung sa stiu abosolut tot ce trebuie in materie de coafor.cu aceasta meserie intotdeauna vei face bani, deoarece intotdeauna lumea se va tunde, coafa, etc...despre unghii, s-ar putea sa fie mai banoasa meseria, deoarece in cazul unghiilor, nu depinde de vreme.la coafor daca ploua afara evident ca nimeni nu va intra in salon sa se cofeze, dar la unghii false vei avea cliente tot timpul, indiferent de anotimp, vreme, etc.o data ce ai pus unei cliente unghii false va trebui sa vina la intretinere mereu.in ambele meserii e nevoie de multa creativitate.cat despre cosmetica, nu stiu ce sa zic, principalul lucru care il vei face acolo este epilatul, cu ceara, eu una nu as putea sa epilez pe cineva inghinal de ex,... oricum, bafta happy