| IdD67 a întrebat:

Bună TPU, la haine (mai exact la blugi /pantaloni) am marimea 164-170 și vreau sa comand de pe shein niște blugi/pantaloni dar nu îmi dau seama ce marimi îmi corespund cum ar fi marimea XS S M sau L și nu pot sa îmi comand, la fel și tricourile tip topuri nu știu ce mărime sa iau la fel tot marimea 164-170 port și nu știu ce mărime îmi corespunde XS S M sau L îmi puteri da sfaturile voastre? (Mulțumesc anticipat)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Marimile NU corespund, fiindca sunt facute dupa cele chinezesti si nu recomand sa cumperi pe neprobate.
Cumpara din magazinul de langa casa, ca sa nu risti sa astepti 1 luna sa-ti vina marfa din China, care oricum nu ti se va potrivi masura, indiferent ca ei iti dau tabele cu marimile.
Sunt patita, nu odata ci de 2 ori.

| dullcat a răspuns:

Buna.In mod normal trebuie sa existe un tabel cu masuratorile, nu sa scrie numai asa random XS, M, L etc.Mai intelept e sa nu comanzi asa aiurea daca nu stii exact dimensiunile.

Poate iti faci timp si pentru ce scrie/se zice pe aici, mersi:

https://www.youtube.com/watch?v=GOERh8pnQWE

https://www.vice.com/ro/article/5d9jm8/de-ce-sa-nu-mai-cumperi-de-la-shein

https://www.vice.com/......cu-penibil

https://www.vice.com/......ara-joburi

https://www.vice.com/ro/article/z3bqpw/hainele-fast-fashion-distrug-planeta

| relian a răspuns:

M sau 34 daca au amsuri imperiale, adica in inch.34 inseamna talia in inch, dar jumate din circumferinta acelor pantaloni.

Hai ca poate mnu stii cei aia circumferinta, pantalonii se masoara inchisi la nasture, fermoar, se aseaza asa pe ceva si se masoara, cel putin asa is masurati in inch.

Cifrele ce arati tu 170 nu stiu ce or fi, poate mamsuratori din Ro, asa ca afla ce inseamna ala 170, eu banui car fi cm si ca ar fi cm de jur imprejurul acelor pantaloni, adica circumferinta lor.

Daca aia ar insemna, atunci tu porti in inch, 33-34 asta la talie, la lungime, aia tu trebuie sa stii.Banui ca cifra aia 164 arata lungimea, adica citi cm ai dintre picioare pana jos, iar aia 170 este cm in circunferinta.

Daca asta ar insemna atunci tu porti 34-32 adica 34 talia si 32 lungimea, daca masurile is cu litere, atunci porti M.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Mărimea care o porți tu acum este una de copii, și se refera la înălțimea ta, deci ai între 164 cm-170 cm înălțime.
Vrei sa treci la masurile de adult(XS,S,M...), asta s-ar traduce nici XS, nici S, undeva la mijloc. Daca ești mai grasuta, e M.
Mărimile de adulți se refera la latime/grăsime.Deci cum arăți?
Eu sunt de părere ca atunci când îți cumperi online mai bine iei o mărime mai mare sa o poți modifica.Din mai mare poți sa faci mai mic, dar din mai mic mai mare nu.