| RalluLorra a întrebat:

Mi-am facut si eu gauri in urechi si mi s-au infectat. De vreo 2 saptamani nu mi-a trecut si nu mai stiu ce sa fac.Ar trebui sa nu mai port cerceii un timp pana se vindeca? Va rog ajutati-ma. Multumesc happy:*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este normal să îndepărtezi sursa de infecție, adică cerceii.
Tamponezi cu Betanidă, apoi cu praf de sulfamidă.
Pa, pa.

| AikkoxD a răspuns:

Nu-ţi face griji. Am păţit şi eu asta acum câţiva ani. Pentru început, pune-ţi cercel medicinal. Te va durea puţin dar trebuie neapărat să-l pui. Şi să nu-l scoţi decât după o săptămână-două de la vindecare.Atunci îl schimbi cu un cercel de calitate. Dezinfectezi zona cu apă oxigenată (niciodată cu spirt) şi roteşti cercelul în toate părţile ca dezinfectantul să pătrundă şi să nu se formeze un fel de crustă. Se dezinfectează dimineaţa şi seara şi aplici după cremă de gălbenele (e cea mai la îndemână) sau tetraciclină. Poţi folosi şi kanamicină oftalmică (e pentru ochi, deci e mai sensibilă).
Evită să porţi toate tinichelele, mai bine dai un ban în plus decât să te infectezi de la căcaturi de 3 lei.

| Hellp a răspuns:

Du-te dezinfectează-te, păstrează locu' curat. Ai grijă ce fel de tinichele pui în găurile alea, şi metalu' e de vină.

| VanillaBloodWolf a răspuns:

Buna!
Nu, nu mai purta cerceii pentru a nu dezvolta complicatii. Trebuie sa te dezinfectezi mai intai si sa folosesti ceva antiinflamator pana iti trece. Daca mai vrei sa iti dai piercing-uri trebuie sa folosesti Tetraciclina crema, de doua ori pe zi, timp de o saptamana tocmai pentru a preveni infectarea acestora. In plus, o sa se vindece si o sa cicatrizeze mult mai repede si mai bine.
Sa ai o zi buna si sa te faci bine!
Bafta!

| smilerosey a răspuns:

Pai dupa ce ti-ai pus cercei ar fi trebuit dezinfectat locul in fiecare dimineata timp de aproape 2 sapt cu spirt. Acuma ca s-au infectat e destul de periculos ar trebui sa mergi la medic

| briosazburatoatre02 a răspuns:

Ai dezinfectat cu spirt inainte sa iti pui cerceii? E posibil sa fie mai multe bacterii pe ei (depinde si unde au fost, adica intr-un loc cu praf sau o cutiuta) si de aceea ti s-au infectat. Incearca sa porti cercei de aur sau argint, dar si ei trebuie dezinfectati happy