| Cristinacrs16 a întrebat:

Buna TPU, vreau un tratament naturist pentru creșterea parului, toate fetele din neamul și familia mea au parul extrem de lung și eu am avut parul peste fund acum 2 ani dar l-am distrus cu placa, feon, apa oparita etc acum îl am pana la spate și e super ars fără a îl tunde, pur și simplu s-a rupt sad ma spăl cu elseve mov.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Greseala numarul 1 este ca nu iti tai varfurile despicate si deteriorate atunci cand trebuie.Am facut aceeasi greseala, de frica ca mie imi creste parul cu viteza melcului si niciodata nu ma voi putea bucura de lungime daca il tai periodic.Decat sa stai un an intreg asa si sa nu vezi nicio imbunatire fiindca firele despicate, de exemplu, urca tot mai sus pe masura ce le lasi, mai bine este sa mergi pentru varfuri macar de 3 ori pe an.In medie, parul creste 1 cm pe luna si asta inseamna ca din 12 cm cat castigi pe an, vreo 5 poti lua la un tuns regulat de mentinere si tot iesi in castig atat vizual cat si din punct de vedere al sanatatii parului.Secretul e sa gasesti pe cineva care intelege ce inseamna cand ii zici,, Doar varfurile va rog, adica 2 cm maxim.'' Mie mi-a luat ceva timp pana am gasit si merita din plin.La toate celelalte saloane tipele alea imi lua cate o palma desi nu era necesar, iar de crestere evident ca nu apucam niciodata sa ma bucur.

Un alt compromis ar fi sa recurgi la masti cu henna incolora, din recenzii am citit ca le-a ajutat pe femeile cu parul deteriorat.Totusi, eu recomand sa incepi fresh dupa ce ai scapat de parul ars si despicat, fiindca toate aceste produse din extracte naturale, de la plafar, cat si cele din comert, conventionale de la raft, te vor ajuta strict temporar.Parul este in esenta mort, produsele din exterior nu il vor penetra, ci doar se vor aseza la exterior.Asta inseamna ca orice aplici, nu exista nimic magic, nimic nu va repara firele degradate in profunzime, din interior.Iti las aici un raspuns mai vechi de-al meu, de pe TPU, pe aceeasi tema unde am scris si despre ce masti diy m-au ajutat pe mine.Si ai grija sa nu-l agasezi termic (uscator de par, placa, ondulator), chimic (decolorare, vopsire, permanent), mecanic (prin periere, prin frecare cu prosopul imediat dupa ce l-ai spalat, cand firul de par e fragil din cauza ca e ud, cu elastice de par ieftine-maidegraba alege scrunchies cu material satinat care nu iti va agata parul) cel putin nu prea mult, cauta stiluri de a-l purta mai lejer, nu impletituri stranse/tensionate care iti dau batai de cap la desfacere.

https://www.tpu.ro/......-cresteri/

Bafta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apa oparita nu distruge parul, in schimb FIERUL electric DA, fiindca-l arde si atunci trebuie taiat foarte scurt si lasat sa craesca natural fara sa mai pui vreodata fierul cald pe el.

Din pacate, NU exista pe lumea asta ceva care sa-ti reinvie un par complet ars. Unica solutie este foarfeca si tunsul drastic, eliminand tot parul ars.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste cresterea parului, trebuie sa-ti spun ca nu exista tratamente minune care sa-ti craesca parul miraculos, deoarece parul uman creste HORMONAL cam 1-1.5cm pe luna, in functie de hormonii corpului tau.

| dullcat a răspuns:

Uite aici niste imagini cu stadii de degradare ale firului de par, la nivel microscopic.Stratul protector al parului se numeste cuticula, si arata de aproape ca o scoarta de copac. In imaginea 1 asa arata cuticula sanatoasa.Mai departe vezi cum este afectata daca ai porozitate mare(imag 2), in procent de degradare de 50, respectiv 80% (imag 3 si 4), iar in ultimele distrugerea ireversibila a cuticulei si ruperea firului de par.

https://themestizamuse.com/......damage.png

De aceea spuneam mai sus ca orice produse aplici pe par, din exterior, la nivel microscopic firul de par si implicit cuticula s-ar vedea cat de degradate sunt, pornind din interior.La radacina trebuie sa concentrezi cu mastile si alea alea, ingredientele care te ajuta, ca de acolo creste parul, pe lungime el fiind deja mort.Ma opresc aici cu bla bla-ul, sper ca te-am convins sa iti incerci norocul la salon si mai sper sa dai peste cineva care taie fix cat ai nevoie, nici mai mult nici mai putin. laughing)

| Iuliana2018 a răspuns:

Ai putea încerca să aplici local de câteva ori pe săptămână apă de rozmarin, găsești pe Youtube cum să o prepari și cum să o aplici.