| anonim_4396 a întrebat:

Vara trecuta am purtat mult pantofi si am facut bataturi putin mai sus de calcai. Acum am in acel loc o pata rosie si nu stiu ce sa fac fiindca vine din nou vara. Ati patit si voi asa? Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe pantofi din piele naturală.
Evită cei care strâng, sunt rigizi, etc.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Daca e batatura du-te la pedichiura sa ti-o rezolve. Daca e doar pielea distrusa putin incearca sa o protejezi, sa porti cateva saptamani plasturi de fiecare data cand te incalci si aplica crema hidratanta in fiecare zi.

| michelia a răspuns:

Cauta la plafar crema cu uree 30 % de la TIS.
E ieftina ( cam 10 lei) si este foarte buna pentru calcaile crapate, bataturi, cruste, eczeme.
O folosesti de 2 ori pe zi timp de o saptamana si la nevoie, altadata.

| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Da am patit..chiar mereu cind port pantofi imi apar pete rosii. Ele se formeaza fiindca materialul pantofilor nu este comfortabil si moale!
O perioada poarta la incaltaminte ( cizme, ghete, pantofi), poarta vata sau servetele in locul unde ti-au aparut..Crede-ma o sate ajute.Mie mi-a trecut in decurs de 1-2 saptamini.
Incearca si o sa vezi efectul.
Crede-ma! Multa bafta..Primesc funda"?

| iulikutza33 a răspuns:

Stai linistita.Nu asculta sfaturile care te pun sa porti chestii naturale, sau balerini..si alte chestii. Pur si simplu ai avut o batatura,iar acum ti-a ramas cicatrice. Eu am asta la amandoua picioarele.
Cel putin la mine, doar atunci cand e cald, sau fac efort se inrosesc. Oricum. daca vrei sa scapi de ele, ia de la farmacii un unguent pentru tratarea cicatricelor. Nu stiu exact cum se numeste.dar stiu ca am folosit, si e foarte bunwinking.

| www.Azaris.ro a răspuns:

Buna RoxiBeatrice. Te sfatuiesc sa folosesti protectie pentru calcai din silicon si sa iti alegi pantofi cat mai comozi pentru a nu mai face bataturi. Pata rosie o poti indeparta cu ajutorul unui cicatrizant. Efectele se vor vedea in cateva zile.

| RoxiBeatrice a răspuns:

Si cum fac sa-mi treaca?