| g2012 a întrebat:

vreaus a stiu si eu (mai ales fetele) ce metode de epilat folositi si ce produse pentru un efect de durata! pentru toate partile corpului axila inghinal picoare fata multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlleAlllexandra a răspuns:

1.Epilare cu SPL

Epilarea definitivă cu SPL (Square Pulse Light) este cea mai recentă inovaţie în materie de îndepărtarea părului. Principiul este asemănător cu cel al tehnicii IPL, dar acţionează pe o zonă mai extinsă şi mai profundă, distrugând firele de păr mai eficient şi rapid. Această metodă poate fi realizată numai în saloanele de înfrumuseţare. (foto: iStockphoto)
2.
Epilare definitivă pentru acasă

Deşi sunt costisitoare, aparatele cu IPL (intense pulsed light), concepute pentru a fi folosite acasă, sunt o metodă ideală de a scăpa de părul nedorit.
3. Epilatorul

Epilatorul te scapă de firele nedorite de păr, exact ca şi ceara, prin smulgere. Dar pentru că firele sunt smulse ceva mai lent, durerea poate fi resimţită mai puternic.
4. Ceara

Ceara se numără printre cele mai folosite metode de epilare pentru că este o procedură de durată, firul de păr crescând într-o perioadă de până la 3 săptămâni. => Inghinal;
1.Penseta, ceara si lama. Alternativ. Penseta cand am cateva fire sau cand sunt scurte si nu pot fi smulse cu ceara, lama intre epilari prin smulgere ca sa nu-mi creasca firele pe sub piele si ceara cand reusesc sa le las sa creasca suficient de lungi(1/2 cm) ca sa poata fi smulse usor => Axila;
3. Epilarea cu ceara este cea mai putin dureroasa si cea mai eficienta dintre toate metodele care au in vedere smulgerea firului de par.Si iti ramane pielea catifelata pentru mult timp.
Crema depilatoare, aparatul de ras si astfel de metode fac firul de par sa creasca mai repede si mai gros si uneori sub piele ceea ce e foarte inestetic. => PICIOARE.
Sper ca te-am ajutat. Pupici

3 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Epilatul cu ceara este cel mai eficient: smulge firul de la radacina, nu il reteaza doar. Asta pentru picioare.
Pentru zona inghinala si axila nu-ti recomand ceara pentru ca sint zone puternic vascularizate si poti singera; in plus la axila pot aparea noduli de la smuls! Pentru ambele folosesc spuma de ras Gilette, bicul si la urma o solutie dezinfectanta de la Elmiplant ( speciala dupa epilat) si putin unguent cu antibiotic Fluocinolon N ( doar pentru astea doua zone).

| emag a răspuns:

Epilatorul (cam dureros)
Creme depilatoare
Lame de ras (creste repede)
Epilarea cu ceara calda
Epilare cu benzi depilatoare