| KimBianca a întrebat:

Buna tuturor :3! Pro sau contra epilarii la subrat cu epilatorul electric?

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Ignorand toate aspectele legate de durere (cu care ajungi totusi sa te obisnuiesti), merita mentionat faptul ca exista destule voci care afirma ca nu ar fi bine sa epilezi axial, cu ceara sau cu epilatorul, cea mai potrivita metoda fiind aparatul de ras. Motivul este ca o asemenea metoda bazata pe smulgere poate conduce la inflamara ganglionilor sau dezvoltarea unor probleme mai serioase din categoria nodulilor la sani.
Ai la dispozitie si varianta cremei epilatoare sau, in cazul in care bugetul iti permite, IPL-ul.

| KimBianca explică (pentru Cat):

Sincer, incercasem netinand cont de raspunsuri, nu am avut probleme cu ganglioni ( desi citisem riscurile), am sangerat un pic, m-am ales cu o iritatie superba straight face doua zile abia tinand mainile lipite de corp. Mi-e teama sa mai incerc odata laughing, desi sunt tentata sa incerc benzile de ceara. Crema epilatoare... am inteles ca doar topeste firul de par si nu de la radacina. Tot imi zic ca incerc, incerc dar tot timpul uit si cand sunt in dus tot aparatul de ras e prieten de nadejde. Da, mi-a fost foarte frica cu epilatorul, mai ales ca pielea subratului este foarte sensibila din cate am inteles, iar eu sunt foarte sensibila la durere. Dar am zis ca ce o fi o fi, citisem foarte multe pareri pro si contra inainte, iar eu eram la mijloc. Multumesc pentru explicatie si variante :3.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Contra pentru ca este o zona sensibila si e prea dureros

| darrio2007 a răspuns:

Poti suporta? Nu cred.Ras,da.Tot cu epilatorul.Cu dispozitivul de ras nu cu cel de epilat.

| KimBianca explică:

Intrebasem pentru ca eram foarte tentata sa incerc...arata inestetic sa te faci cu aparatul de ras si creste si repede. Mi-am luat inima in dinti si am incercat. Groaznic; _;, dar durerea nu e chiar insuportabila.

| PedoBarbie a răspuns:

Dacă suporţi da.

| Madayna a răspuns:

Contra, este prea dureros, eu una nu suport si in plus am si pielea foarte sensibila si nu risc.

| raduradu2014 a răspuns:

Pro. daca este aparat special pentru asa ceva