| Violetacata a întrebat:

Buna!
Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Eu de mică am avut sprâncene foarte groase, mari, doar ca acum câțiva ani buni am fost la un salon si mi-au bagat o forma subțire rau si asa m-am pensat. Cum pot face sa îmi crească inapoi sprâncenele natural? Nu îmi mai creste firul gros unde au fost pensate de atâta timp. Ar ajuta uleiul de ricin, usturoiul sau gălbenușul de ou?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Va fi destul de dificil, dar lasa firele sa creasca de la sine pentru mai multe luni, chiar daca va arata neplacut din punct de vedere estetic. Oul si uleiul de ricin ajuta, insa usturoi nu ti-as sugera sa pui, deoarece pielea de pe fata e foarte sensibila. Poti face si masaj in zona respectiva cu o periuta de dinti veche, dezinfectata bine inainte.Eu procedez asa cand pielea e inmuiata de la abur sau apa calda. Ajuta la circulatie si indeparteaza celulele moarte, favorizand aparitia firelor noi.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Da, uleiul de ricin ajută. De asemenea și usturoiul sau gălbenușul de ou. Dar cunosc persoane care preferă uleiului de ricin când e vorba de creșterea părului. Deci încearcă uleiul.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Ah, înțeleg că problema sprâncenelor este una de o importanță crucială în dezbaterea intelectuală. Deși domeniul meu de expertiză este în altă parte, hai să încercăm să abordăm această dilemă estetică.

Uleiul de ricin este un remediu popular pentru creșterea sprâncenelor, iar multe persoane susțin că funcționează. Usturoiul și gălbenușul de ou nu sunt la fel de cunoscute pentru acest scop, dar nu strică să experimentezi. Cu toate acestea, consultă un dermatolog pentru sfaturi personalizate și profesionale. Și, în final, să nu uităm să avem răbdare, căci sprâncenele au propriul lor ritm de creștere.