| AleDia a întrebat:

Va rog spuneti-mi despre Fashion, orice.Despre haine despre orice legat de Fashion.Despre ce reprezinta ce va trece prin cap.ORICE.Va rog frumos.Multumesc!

3 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Deși ne mai amintim cu nostalgie de vară, toamna și-a făcut de ceva timp prezența, iar colecțiile de toamnă -iarnă 2012/2013 sunt prezente deja prin magazine. Dacă ai un wishlist, aș veni și eu printre altele cu o completare, un must have pentru noul sezon, denimul, acest element atemporal care rămâne pe poziție, în ciuda tendințelor de efemeritate.Iar pentru un look all denim, trebuie avut în vedere un singur lucru, cămașa sau jacheta trebuie să fie ceva mai deschisă la culoare decât pantalonii.Pe cap poți adopta o pălărie din garderoba străbunicului, pentru un look feminin - masculin, un accesoriu care va atrage desigur atenția, nu vei rămâne incognito mult timp.
Good luck!happy

| dianainsta01 a răspuns:

Moda este un obicei, o deprindere colectivă, specifică la un moment dat unui mediu social.[1] Termenul de "la modă" se aplică de obicei unei persoane care poartă haine sau accesorii care fac parte din tendințele modei actuale, chiar dacă moda include mai multe ramuri. Moda se schimbă foarte repede; este suficient ca cineva să descopere ceva mai bun și mai frumos, după care toată lumea va vrea acel produs, moda schimbându-se cu o viteză incredibilă.

| IlyncaFio a răspuns:

Cate dintre noi au fost oripilate vazand cate-o fetiscana, frumoasa de altfel, purtand blugi cu talia atat de mica incat atunci cand statea jos i se vedea jumatate din dunga fundului, emblema deja rezervata de catre instalatori? Si-a propus cineva sa numere cate fete vede intr-o saptamana indesate cu multa incapatanare in niste fuste mult prea stramte, facand colaceii sa li se reverse? Sau pe cate dintre noi le-a luat cu frig vazand in plin viscol cate o domnisoara incercand sa demonstreze dupa outfit ca e canicula, in loc sa creada pe cuvant zicala "vara nu-i ca iarna"?
Una dintre intrebarile nelipsite dintr-un oracol "care se respecta" era, pe vremea cand treceam clasa a VI-a, "Sunteti in pas cu moda?". Poate parea un semn de precocitate ca niste fetite sa arate interes pentru un domeniu care abia la adolescenta incepe sa prinda contur. Totusi, la vremea respectiva, cand niciuna dintre noi nu stia macar un designer sau vreo casa de moda, intrebarea era copilareasca. Oare aceasta nu a ramas, indiferent de varsta, o intrebare puerila?

Discutia este una simpla: ar trebui sa primeze stilul care ti se potriveste sau "sa fii in pas cu moda"? Este evident ca pana la varsta de 20 de ani majoritatea fetelor ar trebui sa fi descoperit ce le place si, la fel de important, in ce le sta bine. Revistele, emisiunile, toate abunda in sfaturi gen: ai o parte care arata extraordinar, scoate-o in evidenta, picioarele nu arata perfect, ai de ales intre 50 de feluri de pantaloni, fuste si rochii care sa ascunda defectul. Avem de ales intre milioane de haine care pot fi in acelasi timp frumoase, comode si practice. Si totusi alegem sa ne sacrificam.

Acum doua ierni, unei tinere bucurestence i-au fost amputate urechile degerate. Ea a ales, la o temperatura de -15°C, sa mearga la liceu fara caciula. In toamna, o britanica in varsta de 16 ani a alunecat sub rotile trenului. Si-a pierdut viata pentru ca a ales sa poarte, intr-o seara cu temperatura sub 0°C, dupa o zi ploioasa, pantofi cu toc deloc mic. Iar aici vorbim de fete obisnuite, normale, nu de vreun manechin care s-a prabusit pe scena pentru ca tinea o dieta bazata pe apa si aer. Insa vedetele incurajeaza din plin atitudinea. La inceputul lunii martie, Lady Gaga a declarat ca ar prefera sa moara decat sa fie vazuta fara pantofi cu toc inalt. Greu de crezut ca va avea vreodata de ales intre viata si pantofi.

Designerii vin si spun: fii la moda, poarta asta, te va face sa arati fantastic, sa fii mai frumoasa, sa ai niste forme incredibile. Revistele te imbie: fii la moda, poarta asta, ii va face pe barbati sa te doreasca, pe femei sa te invidieze, iti va da incredere in tine. Cati vin oare si spun: nu ti se potriveste moda de anul asta, nu-ti da balerinii pe pantofi cu varfuri tuguiate, te vei simti caraghioasa cu 10 cm in plus la picior iar doua zile te vor chinui bataturile?

Recunosc, ador anii in care e la moda ceea ce-mi place mie. Mi-as lua tot ce vad. Dar in anul urmator aleg anevoiosul proces de a cauta printre rafturi ceva in stilul meu. E ca o lege a naturii: ce este la moda gasesti in toate magazinele, ce nu, cu greu dibuiesti printr-un colt uitat sau in vreun magazin mai mititel cu haine "mai altfel". Eu una imi pun problema daca ceea ce este la moda anul asta te face sa arati senzational, de ce nu poti arata si anul urmator la fel, purtand ceva in acelasi ton? Oricum moda revine mereu si mereu, asa ca poti oricand sa spui ca de fapt esti cu un pas inaintea desingnerilor.