| user67895 a întrebat:

Buna, vreau sa stiu si eu cum sa scap de acele pete negre dupa genunghi si coate, adica acea zona mai inchisa la culoare, daca înțelegeți la ce ma refer. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Cauzele acestei pigmentări pot fi multiple, cum ar fi psoriazis pe coate ori genunchi, inflamație sau pete pigmentare apărute odată cu înaintarea în vârstă. Există, însă, remedii pe care le poți folosi pentru a scăpa de această problemă.
1) Creme cu hidrochinonă, dar va trebui sa le folosești luni de zile sa incepi să simți o diferență.
2) Laser pentru a distruge melanina din piele
3) Crioterapie care ar îngheța celulele pigmentare ( cele care colorează zona ) ca apoi sa fie distruse. Partea proasta e că pe lângă că doare, poate lăsa și cicatrici.
4) Daca cauza este psoriazis sau eczema astea nu se vindeca dar se țin sub control cu medicamentele potrivite deci tratamentul ar fi ameliorarea lor.
5)Bicarbonatul de sodiu are proprietăți exfoliante și totodată are abilitatea de a depigmenta pielea. Dizolvă o lingură de bicarbonat de sodiu în puțină apă, astfel încât să obții o pastă. Masează-ți genunchii și coatele cu acest amestec, apoi lasă bicarbonatul să acționeze în jur de 10 minute, înainte de a clăti cu apă din belșug. Repetă această operațiune de două ori pe săptămână, iar rezultatele nu vor întârzia să apară.
6) Taie o jumate de lămâie și masează zonele cu ea. Acidul din ele ar trebui sa mai curețe zona.
Mai poți incerca cu turmeric, rețetă ca la bicarbonat ( poți să le și combini ). Poate și zeama de la cartofi cu miere și oțet de mere ar mai putea funcționa. Recomand să încerci pe cele naturale și dacă nu merge sa te duci la dermatolog sa vezi macar cauza

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Poți încerca cu acid azelaic, ar trebui sa ajute, dar rezultatele nu se vor vedea peste noapte, ci în timp, de regulă 6-8 săptămâni