| Adrianetc a întrebat:

Am 15 ani si am niste pete sub ochi, pete negre, eu cred ca este ceva genetic pentru ca si mama are, sau avem o problema cu organismul? nu prea stiu dar vreau sa scap de ele rapid voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Chiar daca nu ai inca riduri, poti avea un inceput de pungi sub ochi sau pete inchise la culoare. Cercurille negre sunt, de obicei, ereditare si sunt un semn de subtiire a pielii. Orice produs care sporeste nivelul de colagen (cauta-le pe cele cu peptide sau vitamina C) vor ingrosa pielea, facand vasele de sange mai putin vizibile.

3 răspunsuri:
| alessia_7383 a răspuns:

Sunt persoane care au zona din jurul ochilor mai inchisa, este ceva genetic.

| justifyme a răspuns:

Poate ai tenul sensibil si asta e de la soare ( si eu am pete sad) foloseste crema de la farmec pentru albire tenului, pete si pistrui ( se gaseste in farmacii la 12-13 lei ) pa pa sper ca te-am putut ajuta :*

| Andreea_1452 a răspuns:

Buna. Deci.si eu am tot 15 ani, si crede.ma ca si eu am aceeasi problema ca tine. Din cate am aflat eu...si din cate am auzit, aceasta problema este din cauza lipsei de calciu. Incearca sa mananci fructe, si lactate. Sper sa mearga.