| Catriss a întrebat:

Buna ziua. Sunt acreditata in domeniul
beauty si as vrea sa îmi deschid un
salon prin PFA. Nu am mai avut
legatura cu partea asta de birocratie,
prin urmare nu stiu ce si cum ar trebui
sa fac. Îmi puteți recomanda pe cineva cu care sa ma consult?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori apelezi la un intermediar

https://dosario.ro/......intare-pfa

ori rezolvi singur/ă

https://www.officedirect.ro/blog/cum-se-infiinteaza-un-pfa-ghidul-complet

E ușor in ambele situații

| alina2k18 a răspuns:

Un avocat care se ocupa cu asa ceva.
Totusi cica e mai bine SRL pentru partea asta cu beauty, unghii, par, etc.

| Korkodeln a răspuns (pentru alina2k18):

E mai bine un SRL pentru ca in toate celelate forme de organizare raspunzi patrimonial (si) cu patrimoniul tau, la SRL doar in limita capitalului, de aia-i spune cu Raspundere Limitata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu nu nu. Nu mai merita sa faci pfa. S-au marit taxele de la 1 ianuarie si i-au nenorocit pe astia cu pfa. Fa-ti srl

| SuNaM a răspuns:

Pai un PFA se pate face și online printr-o firmă. Doar îi suni le spui să îți facă PFA și în 5 zile îl ai. Că preț, este undeva la 500 de lei. Daca vrei să îl faci singură https://www.onrc.ro/......rizate-pfa așa este site-ul și instituția ( Registrul Comerțului ) unde o sa stai la coada. Totuși, daca pe viitor evoluează afacerea și o să vrei angajați, va trebui să îți treci firma pe SRL și va costa mai mult că atunci când o faci de dinainte. Problema este că la SRL și la PFA ai nevoie de asemenea de contabil.