| anonim_4396 a întrebat:

Cam care este uniforma scolara pentru fete la seminarul liceal ortodox? cu ce este voie si ce nu? aspectul general al elevei? FUNDITA

2 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

E foarte strict.Tot timpu fuste lungi,mult peste genunchi preferabil pana jor, vara bluze cu gat pana sus, cat se poate de acoperita, cat mai banal aspect ca sa nu atragi atentia, legata cu batic in cap tot timpu, trebuie sa fi prezenta la 6-7 la slujbe in capela seminarului etc. Vorbesc din experienta, sora mea a temrinat seminarul si nu a ajutat-o cu nimic.Crede-ma nici liceul nici facultatea teologica no sa te ajute cu absolut nimic,decat fara suparare,o sa te prosteasca, iti baga tot felul de idei tampite in cap, dupa cum ia bagat si la sora mea, care s-au adeverit in momentul cand eu si mama am plecat dimineata de acasa si la stiind ca ea are test ia urat succes, si ea cu o fata foarte serioasa i-a zis sa nu-i ureze succes pentru ca e mana dracului, si atunci mi-am dat seama ca au prostito iremedial.Inainte de liceu tot timpu in vacanta era pe afara prin oras la plimbare si la vizitat magazine dupa haine cu prietena ei cu care a fost impreuna la scoala de mica,cu buricu pe afara,iar dupa terminarea liceului sa prostit cu totul, umbla ca o baba legata in cap, cu batic, se imbraca la fel, purta niste rochii oribile, parca erau facute din carpete groase de 5 cm de la tara fara nici un aspect, purta haine largi ca sa nu se vada sanii, ca sa nu atraga privirile baietilor, ca de e religioasa, a adunat 147 icoane in camera de la cele de 3 cm inaltime pana la tablouri cu sfinti si caluri de 50 cm inaltime.Intr-o sambata abia ajunsa dintr-o excursie de la manastire, seara s-a culcat si a doua zi dimineata si-a lua prietenul cu masina(care era si el la teologie) si au pornit spre alta manastire, atat de maniaca era.Se prefacea cu toti strainii aratand o imagine de fetita cuminte, care radea sau zambea(mai degraba ranjit ca si clownii) chiar si la vorbe care nu erau glume, doar ca sa faca o impresie buna. Evident fiind irecuperabil prostita si obsedata de teologie o mers la facultatea de teologie pe care o terminato de aproximativ 3 ani si pe care fara spirit de observatie parintii au platito ca la final sa nu-i foloseasca la nimic.Da o sa poti fi profesoara dar nu cred ca vrei sa-ti mananci anii nervi si rabdarea cu copii de generala sau liceu la care nu le pasa deloc de religie care vor doar note mari la ea si sa traiesti dintr-un salar de 7 milioana(cumnatu a fost profesor de reli,stiu cat primesc).La fel nu cred ca vrei sa depinzi de reformele din invatamant sa ti se taie salariul sa nu fi sigura daca si cat primesti luna viitoare, sa nu-ti poti face nici cea mai mica pofta, sa nu poti fi independenta. Evident exista si varianta casatoriei cu un tip bogat dar pentru asta nu-ti trebuie facultate sau liceu, cu atat mai putin teologic, iar ce faci pana te casatoresti sau daca va despartiti dupa el isi ia casa si pleaca? sora mea acu dupa ce a terminat si facultatea, s-a casatorit imediat pentru ca neavand prieteni cu care sa iasa in oras(vina scolii pentru ca a prostito) necunoscand lumea dinafara teologie(vina scolii) a trebuit sa-si prinda repede un amarat teologist cu care acu are 1 copil si care lucra intr-un amarat de sat la 80 km de orasul in care traiesc si care toata saptamana nu face decat sa manance sa se joace pe calculator si SA SE INGRASE(acum de enorm si in continua crestere). Chiar vrei sa traiesti o viata monotona pierduta intr-un sat izolat din fundu lumii in loc sa te bucuri de viata sa vezi lumea sa-ti iei un doctor, stomatolog, arhitect sau ce-i vrea tu si sa traiesti bine mersi tu fiind independenta? Toate asta datoranduse faptului ca ai fost disperata sa-ti iei imediat dupa facultate un tip de la teologie pentru ca altfel nu ai cum cunoaste baieti si pentru ca scoala te-a prostit.Eu nu cred ca asta vrei. Dupa parerea mea liceul si cu atat mai mult facultatea de teologie e o prostie cu atat mai mult pentru o fata care da pe putin 100 milioane doar pe scoala neincluzand cazarea in alt oras mancare haine transport cheltuieli de chirie ca dupa sa no folosesti decat la toaleta diploma pe post de hartie.Sincer eu zic sa nici nu te gandesti la liceul teologic supranumit si seminar pentru ca e o prostie iti impun reguli extrem de stricte, practic facandute aproape sa renunti la feminitate si sa traiesti aproape ca un baiat, iar nu cred ca tu-ti doresti asta.Stiu ca am deviat mult de la subiectul intrebarii dar dupa cum ti-am spus uniforma e foarte banala,mai banala decat la sate, fuste rochi, si in general haine care ascund totul ca sa nu ispitesti baietii frizuri care te uratesc, haine la fel, gandire la fel doar ca sa ce? Strici cei mai frumosi ani din viata in care ar trebui sa te distrezi razi petreci cu prieteni, sa iesi la plimbare etc.Nu-ti fa ata.Nu rata cei mai frumosi ani din viata(stiu stiu, ce e asa frumos si deosebit la ei, nu? Asa gandeam si eu dar acum as face de 3-4 ori liceul din nou) si mai tarziu banii doar ca sa faci teologia.Sa intri la teologie in liceu si dupa facultate e ca si cum ai naste in liceu,iti ratezi,si renunti la toata copilaria distractile, prostioarele pe care le faci, primul sarut, prima dragoste, iesiri cu baietii, distractiele cu fetele etc.Meriti sa-ti traiesti viata la maxim si cu atat mai mult cei mai frumosi ani din viata.Iar daca toata povestea de mai sus crezi ca a fost o minciuna am sa-ti trimit poze (pe un eventual ID de email pe care daca vrei mi-l lasi intr-un mesaj) cu suta+ de icoane ramase inca din camera in care a dormit cu bunica mea aici acasa la parinti, dintre care desi a luat cateva la casa unde s-a mutat tot mai sunt extrem de multe.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Am uitat sa-ti spun si ca daca la slujba din capela scolii de la 5-6-7 dimineata lipsesti de 4 ori esti exmatriculata.Succes in alegerea liceului si sper din tot sufletu sa nu-ti strici adolescenta alegand teologicul si sa-ti alegi ce-ti place si ce ai vrea sa faci mai departe tongue