| KaRioKa a întrebat:

Care aparat dentar e mai bun? cel care se scoate sau cel care este fixat pe dinți? cel care se scoate indreapta dinții? e bun in cat timp? dau funda si vot la toți!

Răspuns Câştigător
| dyanagabryela a răspuns:

Pai eu am avut din acela care se scoate. Acesta e bun daca ai unul dintre dinti sau mai multi "destul de strambi" ca sa zic asa... urmand sa fie indreptati partial. Dar daca doresti o dantura perfecta: 1. ai dintii strambi- puneti intai aparat mobil si apoi fix; 2. ai mici imperfectiuni ale danturii-pune-ti "din prima" aparat fix.

Dar orice aparat dentar ti-ai pune stiu din propria experienta ca in prima saptamana vei vorbi mai greu si-ti ca lua cam o luna sa te obisnuiesti cu el. Daca-ti pui din acela care se scoate sa stii ca trebuie spalat cel putim o data pe zi cu periuta de dinti, si intre mese pus in apa in care se dizolva o pastila speciala(pentru ca nu poti manca cu el), din cate-mi amintesc parca se numea Corega.
Sper ca te-am ajutat si... cand il porti sa nu-ti pese de ceea ce zic cei din jur despre asta, gandeste-te ca este in favoarea takiss, iar peste ani de zile le vei rade in fata cu zambetul tau superb! :d:d:d

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul ortodont hotărăște ce este bun pentru tine, cât timp trebuie să-l porți, etc.
Pa, pa.

| AnneBre a răspuns:

Iti spun eu ca stiu foarte bine. Aparatul fix nu e FOARTE recomandat pentru ca sub acele chestii care ti le pune se aduna mancare si alte resturi iar smaltul dintelui s-ar putea sa sa se streice. Aparatul mobil e bun dar trebuie sa il portihappy eu am si chiar e foarte bunwinking. Eu una ti`l recomand pe cel mobilbig grin
Bafta!

| ClaudiaDia a răspuns:

Din cate stiu aparatul care este fixat este mai bun deoarece indreapta mai corect si intr-un timp mai scurt. parca eu zic sa iti ei fixat mai bine scapi repede de o problema parerea mea sper ca te-am ajutathappy

| Maria_4737 a răspuns:

Cel care se scoate

| Ruddy_2272 a răspuns:

Nu tu decizi ce aparat dentar iti trebuie, doctorul hotaraste. Aparatul dentar nu-i o fita, il porti in scop terapeutic.

| diana4u_6836 a răspuns:

Eu am purtat aparat mobil vreo 2 ani dar nu s-au indreptat decat foarte putin si a trebuit pana la urma sa imi pun aparat fix, pe care il port si acum si rezultatele sunt MULT mai bune. Acum depinde de tine.