| LoveMusic a întrebat:

Care este cel mai bun tip de păr: gras, normal (mixt), slab? De ce? Cum se îngrijeşte?

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Tipurile de parInca din antichitate, podoaba capilara era considerata unul dintre simbolurile frumusetii feminine, alaturi de piele, parul reprezentand reflectia sanatatii si armoniei interioare. Femeile
apeleaza astazi la numeroase metode de infrumusetare a parului: vopsire, coafare, folosirea mastilor si balsamurilor, utilizarea placii de intins sau a bigudiurilor. Eu cred ca parul normal e cel mai dorit de catre femei!

Fiecare tip de par are anumite specte neplacute cum ar fi:

Parul normal:

- caracterizat printr-o stralucire deosebita, nefiind insa gras,
- este usor de intretinut sid e coafat,
- necesita doar o spalare, doua pe saptamana.

Parul uscat:

- in general, rebel dupa spalare,
- fara stralucire, cu varfurile vizibil uscate si despicate,
- pielea
capului este uscata si are tendinta de a crea iritatii,
- pielea capului se descuameaza, creand impresia de matreata,
- necesita spalare o data pe saptamana.

Parul gras:

- detine o stralucire uneori excesiva,
- firul este subtire si greu de coafat,
- arata bine o zi sau doua de la spalare, dupa care apare aspectul uleios,
- este caracterizat de imparirea firelor in suvite,
- deseori predispus la matreata.

Parul mixt:

- reprezinta o combinatie intre cel uscat si cel gras,
- la radacina, firul este gras iar la varfuri- casat,
- este greu de coafat.

Este necesar ca, odata cu identificarea tipului de par, acesta sa fie spalat si ingrijit cu produse specifice.

Răspuns utilizator avertizat
| Unique a răspuns:

Nu este par slab

| greenish a răspuns:

Normal(mixt) este cel mai bun tip de par...parul gras are un aspect naspa si parul slab se rupe mult mai repede...cum se ingrijeste? pai cu un sampon de buna calitate, un balsam de aceeasi firma si eventual si o masca de par.

| catthshshshs a răspuns:

Nu exista un anumit tip de par care sa fie mai bun!
Fiecare tip de par se ingrijeste cu un sampon specific lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul normal este cel mai avantajos, deoarece nu este foarte pretentios si nu trebui spalat excesiv(cum sunt unele cazuri la parul gras). Este suficient sa-l speli si atat, eventual si balsam din cand in candhee hee.