| Diixy a întrebat:

Ce diete de pimavara stiti sau imi recomandatihappy?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| fabiola a răspuns:

Iti poti folosi imaginatia realizand un pranz din tot felul de salate! Adauga la ele peste, piept de curcan sau branza de capra! Bea dimineata un ceai verde sau un ceai de papadie!

| DeejayAndr3y a răspuns:

A venit primavara si natura revine la viata. Odata cu ea, gasim si comorile naturii care constau in legume verzi si proaspete. Acestea sunt esentiale pentru o dieta corecta, bogata in fibre, vitamine si minerale.

Putem manca salate de legume, soteuri de leguminoase la cuptor, alaturate cu carne slaba de pui sau de peste. Dar haideti sa vedem dieta de primavara, care ne va mentine in forma, fara sa ne infometeze si care ne va da un tonus magnific pentru o primavara superba:

Dimineata:

Un pahar cu lapte degresat;

Un ou fiert tare;

O felie de paine integrala, prajita, "unsa" cu branza slaba de vaci.

Sau...

Un bol de cereale integrale cu lapte degresat.

Gustarea

Un fruct (mar, portocala, kiwi, banana) sau o leguma (rosie, castravete, morcov), la alegere.

Pranzul

O salata de legume (salata verde, spanac, telina, sfecla, rosii, castraveti, ceapa verde, ridichii etc.) cu piept de pui facut pe gratar sau fiert;

Un fruct la alegere (mai putin banana, daca ati mancat-o la gustare) pentru a se evita scaderea glicemiei.

Sau...

Sote de leguminoase gatite la cuptor sau la abur (mazare, fasole pastai, morcovi, telina, broccoli, porumb etc) preparate apoi sub forma de salata cu orez fiert. Se pot consuma leguminoase la cuptor alaturi de peste slab preparat la gratar sau tot in aburi.

Gustarea de dupa amiaza

Un iaurt dietetic sau un ceai cu efect antiadipos.

Cina

Un cartof (potrivit) copt la cuptor, alaturi de o salata de sezon (rosii, castravetii, ridichii, ceapa verde) si de branza slaba de vaci. (poti amesteca cartoful cu branza de vaci)

Este recomandat ca in salate sa nu se foloseasca ulei. In schimb se poate condimenta dupa gust, iar lamaia poate fi optionala alaturi de otetul de mere.

Pentru efecte maxime, se vor consuma 2 litri de apa plata pe zi si se va inceta consumarea oricarui aliment dupa ora 20. 00.

Pana veti ajunge la greutatea dorita este bine sa renuntati la alcool si la bauturi carbogazoase.

Tinuta corect, aceasta dieta va ajuta sa slabiti intre 6-8 kg in decursul unei luni. Se slabeste incet, dar sigur. Corpul primeste toti nutrientii de care are nevoie si nu exista infometarea, ceea de duce la eliminarea riscului de efect y. o-y o.

| oanamaria12333 a răspuns:

Adc cure ca sa slabesti? Cea mai buna nu manca numa cate un pic din toate! O prietena a slabit 6 kg in o saptamana. funda?

| Diixy explică (pentru oanamaria12333):

E imposibil 6kg intr-o saptamana...