| Flavia18 a întrebat:

Ce fel de machiaj sta bine la ochii albastrii?

Răspuns Câştigător
| Renesmee1 a răspuns:

La ochii albastri merg culori deschise cu rimel

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți aplică o mulțime de farduri de la culori închise până la cele deschise (privire glaciară, marină, etc.).
Machiajul este direct proporționat cu culorile din vestimentație, locul unde mergi, dacă este zi un machiaj slab, dacă este noapte accentuat.
Pa, pa.

mlm
| mlm a răspuns:

Si eu am ochii albastri, si ma machiez mai mult cu albastru, si maro deschis, imi scoate foarte mult culoarea in relief.

| overdose90 a răspuns:

Stiam ca arata bine nuantele aurii, galben deschis. poate ti se pare ciudt fardul galben, dar am vazut persoane purtandu-l si le scotea f frumos in evidenta ochii albastriwinking

| RecycleBin a răspuns:

Daca ai ochii albastri, trebuie sa folosesti farduri din gama culorilor calde
. Culoarea bleu-verde poate face ca irisul sa devina cameleonic: albastru si verde in acelasi timp. Prin contrast cu portocaliul, albastrul ochilor va fi si mai albastru. Aplicand putin fond de ten pe pleoape vei ajuta culoarea sa tina mai mult. Baza machiajului trebuie sa fie o culoare roz-rosiatica. Coltul exterior al ochiului se coloreaza in nuante de maro sau albastru inchis. Sub sprancene se aplica un praf sidefat, iar conturul pleoapei superioare se traseaza cu un creion gri-sidefat. Pleoapa interioara de jos se contureaza cu un creion alb. Daca alegi o nuanta de fard mai inchisa decat culoarea naturala a ochilor tai, vei pune in valoare si mai bine albastrul irisului. Dupa ce primul strat de rimel se usuca, incearca sa aplici al doilea strat numai pe genele de sus, in coltul exterior.
Machiajul tip "ochi de pisica" se potriveste perfect ochilor albastri. Iata cum il poti obtine: cu un creion albastru trage doua linii subtiri - una sub genele inferioare si cealalta pe pleoapa superioara, chiar sub arcada. Uneste-le spre coltul extern al ochiului si umple zona marcata cu un fard crema albastru mai deschis. Finiseaza cu rimel. sper ca te-am ajutat :d

| ZeYa a răspuns:

Pentru ochii albastrii asa ceva ar merge:
http://www.wallpapergate.com/data/media/4759/Andreea_Teodorova_42205.jpg
http://userserve-ak.last.fm/serve/_/29123465/Anahi+s+fin+de+semana.jpg
Oricum ai hotari sa te machiezi sa stii ca negrul pune foarte mult in evidenta ochii albastrii, asa ca n-ar trebui sa lipseasca. :P :*

| talk2me a răspuns:

Depinde si de ten, trasaturi, par.
de obicei pentru ochii albastri se recomanda nuantele : roz, mov, gri. albastru nu prea, doar in cazul in care e aplicat de un make-up profesionist.

| mymy a răspuns:

Pai la ochi albastri rimelul nu trebuie sa lipseasca si pe pleoapa poti folosi aceste culori : albastru-verde, albastru deschis si inchis intr-un cuvant toate nuantele de albastru si de asemenea griul adica silver si negrul asta se foloseste pentru ochi albastri.
fundita? :X

| madutzii a răspuns:

Negru si roz.

| Dede_4091 a răspuns:

Naturalilaughing
mov! trebuie dat bine cu pumnul... e permanent cateva saptamani si nu se sterge...

| SummerSmile97 a răspuns:

In niciun caz cel albastru

pentru ochi albastri cele mai indicate sunt culorile complementare ca rozul(la care, pentru mai mult dramatism si intensitate se adauga un contur negru), maro-roscat, portocaliu sau lila big grinbig grin

sper sa te ajute acest raspuns si sa te lamureasca happytongue

| mhmaddie a răspuns:

S-ar spune ca in machiajul ochilor, culorile complemetare avantajeaza cel mai bine irisul. Iar culoarea complementara pentru. albastru este porticaliu. Insa orice culoare apropiata de portocaliu (maro-roscat, etc.) are acelasi efect, si anume cel de a evidentia culoarea ochilor.

| elamit a răspuns:

Un negru si maro auriu.

| Mc Master a răspuns:

Mie-mi place la fetele cu ochii albastri verde in jurul ochilor!

| freiheit a răspuns:

Daca ai ochii albastri e super, lor le merg orice culoare dar ar fi mai vizibil cu un verziu sau maro si ceva da genu galbui orice preferi poti sa combini.

| b_9797 a răspuns:

Ai ochii albastri? Nuantele de fard, care nu ar trebui sa lipseasca din machiajul tau zilnic sunt: bleu, gri, argintiu si lila, iar pentru o privire seducatoare foloseste tusul sau creionul negru. Daca vrei sa obtii un machiaj mai puternic sau expresiv, poti alege rimelul albastru, pentru infrumusetarea genelor!

Acest articol l-am luat dintr-o revista laughing
Sper sa te ajute.
Succes!