| ada_1591 a întrebat:

Ce impletituri ale parului stiti sau de care atiti auzit si cum se fac fundita pentru cele mai multe

3 răspunsuri:
| Suzy a răspuns:

Impletituri casual

Daca ai nevoie de o coafura simpla, de zi, o poti avea in numai cateva minute. Separa-ti parul printr-o carare pe mijloc si alege de o parte si de cealalta a capului cate o suvita subtire de par. Impleteste suvitele, apoi leaga-le impreuna la spate. Mai simplu de atat, nici nu se poate.

In cateva minute obtii o coafura lejera, dar foarte interesanta. Este un stil ce poate fi adaptat atat pentru birou, cat si pentru iesirile cu prietenii.

Daca vrei sa ii oferi un aer romantic, adauga accesorii supradimensionate, iar pentru un aspect hippie, impleteste cozile impreuna cu o panglica subtire si colorata.

Coada impletita pe o parte

Aceasta este solutia ideala de a "masca" un breton de care te-ai plictisit sau de a-l transforma intr-un look cu totul nou. Poti adapta coada impletita pe o parte chiar daca nu ai breton si o poti transforma intr-o coafura libertina de zi, dar si intr-una eleganta, de seara.

Daca bretonul tau este scurt, vei avea nevoie de fixativ sau de alt produs de styling cu fixare puternica pentru a aseza firele care vor iesi din coada impletita.

Parul impletit iti va incadra fruntea asemenea unei bentite, iar rezultatul final va depinde de tine: fie lasi restul parului liber, fie il strangi astfel incat sa obtii o coafura bine delimitata.

Iata un tutorial care te invata cum sa iti impletesti singura bretonul:

Coc romantic

O solutie ideala daca trebuie sa participi la o nunta sau la oricare alt eveniment special, dar nu vrei sau nu mai ai timp sa mergi la coafor.

Din parul impletit poti realiza un coc foarte elegant si romantic in acelasi timp, partea cea mai interesanta fiind aceea ca iti permite sa adaugi accesorii asortate cu tinuta sa.

Pentru ca este vorba de o coafura ceva mai complicata, vei avea nevoie de ajutorul cuiva pentru a o finaliza. Pe de alta parte, poti simplifica stilul daca nu te poate ajuta nimeni.

Invata de la stilistul Johnny Lavoy cum sa realizezi un coc interesant prin impletirea parului.

COADA CU SPIC
Coada impletita la spate, simpla si banala isi schimba anul acesta modul de impletire. Impletitura spic transforma banalitatea in eleganta si reuseste sa arate excelent pe orice tip de par.

Poti sa alegi intre doua optiuni de coafare: coada intr-o parte sau coada la spate, care sa porneasca de la ceafa
Inainte de a incepe sa impletesti parul, foloseste un spray sau o spuma de par anti-frizz si piaptana-l bine. Incepe sa impletesti:

Pasul 1: Prinde parul intr-o coada de cal. Separa coada de cal in doua parti.
Pasul 2: Tine cele doua parti in mana stanga, ia din suvita din dreapta o alta suvita din marginea exterioara (cu cat este mai subtire cu atat impletitura arata mai bine).
Pasul 3: Rasuceste-o peste suvita din dreapta, apoi lasa-o sa devina parte integranta din suvita din stanga.
Pasul 4: Procedeaza in acelasi mod si cu partea stanga: ia din suvita stanga o suvita subtire din partea ei exterioara. Trece-o peste suvita din stanga si lasa-o sa devina parte integranta din suvita din dreapta. Procedeaza in acest mod pana ce termini toata coada. Prinde capatul cu un elastic subtire.

IMPLETITURA OLANDEZA
O astfel de impletitura este o optiune rapida si mai deosebita pentru cocul simplu sau cand doresti sa adaugi un detaliu dragut parului lasat liber. Si in acest caz ai doua optiuni:

Impletitura olandeza clasica, aceasta implica o coada impletita clasic, trecuta peste cap si prinsa in partea opusa.

Iata pasii de coafare:

Pasul 1:

Piaptana tot parul la spate, intr-o parte, sub lobul urechii. Separa-l in doua suvite. Impleteste ambele suvite, una in directia din dreapta, una spre stanga.

Pasul 2:

Inconjoara capul cu cele doua suvite si prinde-le una in cealalta in crestetul capului, sau mai spre frunte, cum preferi.

Trucuri:
• Daca ai parul mai lung poti sa prinzi parul intr-o singura coada impletita pe care sa o treci peste crestet si sa o prinzi in cealalta parta a capului.
• Daca ai parul subtire, prinde parul in doua codite, in parti, aproape de ceafa. Impleteste-le si apoi prinde-le sus, in crestet

Impletitura olandeza moderna este descrisa de parul lasat liber, caruia i se adauga o suvita din partea laterala a parului impletita si adusa sa inconjoare fruntea:

Pasul 1: Mai intai separi suvita pe care o doresti impletita. Prinzi restul parului intr-o coada.

Pasul 2: Impletesti suvita in directia spre care vrei sa o indrepti, o treci peste frunte si o fixezi bine cu agrafe in directia opusa de unde ai pornit initial.

Pasul 3: Elibereaza restul de par, periaza-l in asa fel incat coada impletita sa se vada numai in fata.

Zeci de vedete au adoptat deja acest trend in materie de hair style. In galerie gasesti cateva fotografii cu ele, dar si altele de street style sau de pe catwalk.