| Alinnnnnna a întrebat:

Ce machiaj li se potriveste fetelor cu ochii caprui inchis?

2 răspunsuri:
| UnicaEu a răspuns:

Stiu asta de la un curs:
Nuantele potrivite
Nuantele care se asorteaza cel mai bine la ochii caprui sunt cele pe tonuri de pamant, tonuri de verde, pasteluri calde, tonuri calde de albastru si mov, gri si negru.

Nuantele de evitat
Nuantele care nu avantajeaza ochii caprui sunt cele extrem de reci: griurile metalizate, argintiurile, rozurile foarte reci, albastrurile foarte deschise si alburile pure.

In continuare va propunem o serie de cinci machiaje care se potrivesc excelent cu ochii caprui.

Combinatie romantica
La acest machiaj s-au folosit urmatoarele nuante: piersica, gri mat, bordo si albastru mat.
Arcada s-a pudrat in prealabil pentru o mai buna fixare a machiajului.
Toata pleoapa superioara pana aproape de arcada s-a fardat cu o nuanta calda usor portocalie (piersica) estompandu-se marginile de culoare.
Pleoapa mobila s-a fardat urcand cubat pana peste pliul pleoapei cu fard gri mat mediu.
Linia ochilor s-a conturat cu un creion bordo si s-a fixat cu un fard in aceeasi nuanta. Linia genelor inferioare s-a conturat cu fard albastrui mat.
Ochii s-au rimelat cu rimel negru de lungime.
Pentru restul machiajului s-au folosit nuante de roz mat la nivel de fard de obraz si un lipgloss roz pentru buze.

Machiaj de sultana
Acest machiaj bogat combina auriul care reflecta lumina si confera senzualitate privirii cu movul aplicat in doua straturi care ofera profunzime.
Toata pleoapa mobila si pana in arcada se va farda cu un fard auriu nu foarte inchis.
Pleoapa mobila superioara cat si pleoapa inferioara se vor farda cu mov inchis mat peste care se va reinterveni cu inca un strat dar aplicat cu un aplicator umed.
In coltul exterior al pleoapei superioare se va trasa o linie scurta, groasa usor ascendente, de tus.
Genele se vor rimela din abundenta.
Pentru obraji s-a ales un fard visiniu transparent si mat iar pentru buze un mov cald mat.

Zana misterioasa
Verdele kaki subliniaza in general foarte bine ochii caprui.
La acest machiaj s-a folosit ca baza un bej deschis, sidefat peste care s-a aplicat verde kaki la nivel de pleoapa mobila si inferioara.
Aproape de coltul interior al ochiului se va aplica o nuanta de verde kaki care s-a combinat in prealabil cu putin auriu.
Pleoapa inferioara se va contura cu un creion gri mat peste care se va interveni cu verdele folosit la restul machiajului. Intentia la conturul pleoapei inferioare este de a se umbri putin zona pentru un efect de profunzime. Pentru mai multa definitie a machiajului, sprancenele se vor peria atent si se vor fixa. La nevoie se pot corecta la nivel de forma cu putin fard mat asortat la nuanta naturala a parului.
Pentru restul machiajului s-a apelat la un fard de obraz in nuanta calda de caramiziu si gloss caramiziu pe buze. Pentru seara fata se poate pudra in anumite zone cu putina pudra in care s-au amestecat particule stralucitoare.

Machiaj monocrom
Machiajul monocrom avantajeaza de obicei persoanele cu trasaturi bine definite care se multumesc cu putina culoare dar care arata superb doar cu cateva tuse de machiaj.
Folosind un singur ton cromatic, in cazul acestui machiaj, un brun deschis usor ciocolatiu, s-a conturat ochiul in tuse puternice dar atent estompat pe margini pentru un efect de indulcire a conturului.
Pleoapa superioara s-a conturat la coltul exterior al ochiului cu putin negru.
Genele s-au rimelat cu rimel de volum, negru intens.
Sprancenele se pot defini putin, eventual doar fixate cu putin fixativ.
Pentru restul machiajului s-au ales nuante calde de maro-roscat atat la nivel de ochi cate si de buze unde s-a folosit un ruj mat.

Machiaj petala de trandafir
Acest machiaj presupune suprapunerea delimitata a trei tonuri din acelasi spectru (cel folosit in acest machiaj este o combinatie de roz deschis, roz inchis si mov inchis mat).
Intai se va farda pleoapa mobila si urcand inspre arcada cu un roz deschis dar vizibil ca si nuanta.
O umbra de roz inchis va urca ascendent dinspre coada ochiului inspre coada sprancenei. Cu putin mov inchis se vor contura colturile exterioare ale ochilor atat sus cat si jos. Cu putin bej deschis se va ilumina arcada sprancenei precum si coltul interne al ochilor.
Linia genelor inferioare se va contura cu putin albastru mat. Genele se vor rimela cu rimal de lungime.
Pentru restul machiajului s-au folosit nuante de roz transparent si usor sidefat si un ruj roz inchis usor lucios.