| Georgianna3723 a întrebat:

Ce masca de par imi recomandati pentru parul degradat de la placa? Si apropo de tratamente, cum se foloseste uleiul de ricin(par, unghii, gene)? Cum trebuie sa procedez?

7 răspunsuri:
| YLLL a răspuns:

Placenta de la Kallos.

| YLLL a răspuns:

Sau Keratina de la Subrina

| zuzumic a răspuns:

Torni pe o bucata de vata uleiul de ricin si freci bine bine la radacina parului... te dai seara si il lasi pana a doua zi de dimineata este foarte bun pentru parul degradat de placa sau de vopsiri repetate

| Yang a răspuns:

Cea cu uleiul de ricin este buna pentru par te dai seara inainte de culcare pe varfuri, foloseste placa pe parul uscat nu ud pentru ca il arde mai tare(dupa sampon foloseste balsam daca nu cumpara in farmacie ulei special pentru par cu care te dai cat e ud sau uscat si nu se arde asa tare)uleiul de ricin pentru unghii il incalzesti putin si tii mainile in el caldut sa nu iti faci rau(este bun si uleiul de masline atat pentru unghii cat si pentru par) iar pentru gene la fel intr-un tub de rimel consumat il clatesti torni putin ulei si te dai pe gene nu seara, ziua cand esti atenta la ce miscari faci sa ramana pe gene totusi.Alte masti pentru par cea de oua dar miroase aiurea, fa o pauza lasa-l sa respire nu il intinde mereu cand esti acasa poti sa nu o faci asa se regenereaza si 1 data pe luna mai taie din el cate 1 cm varfurile pentru ca el creste dar ramane asa despicat sau ars

| dya26 a răspuns:

PAR DEGRADAT:
1.Masca cu banane si miere. Ingrediente1 banana coapta bine, 2 linguri de iaurt, 2 lingurite ulei din germeni de grau, 1/4 lingurita de lecitina, 1/8 lingurita de miere de albine, 2 lingurite de lapte condensat, 2-4 picaturi ulei esential de ylang ylang. Se amesteca ingredientele cu mixerul si se aplica pe parul spalat si sters in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Aceasta masca se aplica o data pe saptamana

2.Masca cu drojdie de bere si zeama de urzici. Ingrediente:50g drojdie de bere, 5 linguri ulei de masline, 4 linguri miere incalzita, o ceasca de zeama de urzici (crude, macerate sau fierte). Se amesteca ingredientele pana se omogenizeaza compozitia si se aplica pe par, masand scalpul timp de cateva minute. Se clateste foarte bine parul dupa si se aplica samponul. Masca are rolul de a reface sanatatea scalpului si de a intari radacina firului de par.

3.Masca cu castravetii si smantana. Ingrediente:cateva lingurite de smantana. 1 castravete miccateva lingurite de ulei de ricin (in functie de lungimea parului). Se amesteca ingredintele cu un blender pana cand compozitia se omogenizeaza si se lasa in par circa 40 de minute. Masca se poate folosi de doua ori pe saptamana. Castravetii au un rol hidrantant, fixand apa in firul de par, in timp ce smantana intareste radacina.

4.Masca cu ou si ulei de masline. Ingrediente: 2 galbenusuri de ou, 2 lingurite de miere, 1 lingurita de ulei de masline, 1 lingurita de iaurt.
Aplica amestecul pe parul curat si acopera cu o folie. Dupa 30-40 de minute clateste parul

5.Masca cu ulei de ricin. Ingrediente: un galbenus de o, o fiola Vitamina A, o sticluta de ulei de ricin(se gaseste la plafar), 3 linguri de ulei de maslineeama de la o jumatate de lamaie. Se amesteca si se aplica pe parul uscat. Se lasa sa actioneze 1-2 ore, apoi se spala parul. Acest tratament intareste atat radacina cat si firul de par.
6. Poti da stralucire parului daca amesteci apa pentru clatit cu zeama a doua lamai. Si poti fortifica radacinile daca aplici saptamanal un amestec din doua galbenusuri de ou, o lingura de ulei de masline si doua fiole de vitamina PP. Tratamentul este foarte bun pentru orice tip de par. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute, apoi sa clateste cu multa apa calduta.

7.Masca ofera elasticitate parului si previne despicarea varfurilor. Masca cu banane si lamaie Aveti nevoie de :o banana jumatate de cana de miere, o lingurita ulei de masline, cateva picaturi de suc de lamaie. Aplica amestecul pe parul ud, proaspat spalat si lasa-l sa actioneze in jur de 40 de minute. Clateste cu apa calduta in care ai adaugat putin suc de lamaie. Uleiul de ricin este in special cunoscut pentru proprietatile sale interne de purgativ si laxativ. De fapt, acestea sunt si intrebuintarile sale scrise pe eticheta.

Alte proprietati ale uleiului de ricin tine de intrebuintarile sale externe. Una dintre ele este aceea de hranire si hidratare a tegumentelor. O alta ar fi aceea de stimulare a cresterii parului. Hai sa vedem cateva intrebuintari ale uleiului de ricin deosebit de importante pentru frumusete.

# Negii - Uleiul de ricin poate vindeca negii, de care ne dorim atat de mult sa scapam. In acest scop, trebuie masata cu ulei de ricin portiunea de piele de doua ori pe zi, cate un sfert de ora. Trebuie ca pielea sa fie masata cu miscari circulare si energice, astfel incat uleiul sa intre cat mai bine in piele. Acelasi tratament se poate aplica si in cazul alunitelor.

# ulei de ricinPielea intarita si bataturile - Pentru pielea intarita de pe coate, spre exemplu, este bine sa se unga portiunea de piele cu ulei de ricin. Apoi se aplica o bucata de bumbac pe pielea inmuiata cu ulei de ricin si se tine cel putin o ora. Se repeta tratamentul in fiecare seara. Pentru bataturi sau pielea intarita de pe talpi, este bine sa se unga talpa, in special zonele afectate, cu ulei de ricin si apoi sa incaltam niste sosete de bumbac, pe care sa le tinem in picioare cel putin 2-3 ore. Se repeta de asemenea tratamentul in fiecare seara.

# Unghii mai rezistente - Pentru cele care au unghii care se exfoliaza sau rup usor, este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate.

# Gene mai lungi - Pentru cele care isi doresc gene mai lungi, salvarea este tot uleiul de ricin. Se aplica pe gene in fiecare seara inainte de culcare, iar a doua zi de dimineata se spala cu grjia fata. Dupa circa o luna, vom remarca rezultatele uimitoare. Metoda este testata si o puteti aplica cu incredere. Pentru usurinta, puteti folosi o periute de la o mascara mai veche pentru a aplica uleiul pe gene.

# Sprancene netede si lucioasa - Daca aveti probleme cu sprancenele si vi se pare ca acestea sunt cam razlete, raspunsul este tot uleiul de ricin. Acesta poate fi aplicat in fiecare seara, de preferinta tot cu o periuta mai veche pentru rimel, si dimineata trebuie sa avem grija sa ne curatam fata in profunzime. Uleiul de ricin ne va ajuta in maxim o luna sa capatam sprancene mai netede si mai egale.

# Probleme de cadere a parului - Pentru cei care au probleme cu caderea parului sau "chelie", uleiul de ricin este o solutie la indeamana. Tratamentul pentru par presupune masarea pielii capului cu ulei de ricin din abundenta inainte de culcare timp de trei zile pe saptamana. Bineinteles, a doua zi pielea capului trebuie bine spalata si clatita.

| alina21 a răspuns:

Masca cu ulei de ricin pentru par

Pentru par ca si masca eu folosesc urmatoare ingrediente:

ulei de ricin, vitamina A, un galbenus de ou si lamaie. Le amestec si intind pasta pe par. O tin vreo 20 min apoi clatesc parul si il spal. La mine functioneaza de minune. Asta in afara de uleiul de masline care face minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa stii ca mastile acestea sunt foarte bune. dar ai incercat sa ceri si sfatul unui farmacist. exista tratamente foarte bune cu petrol, ulei de masline.etc eu zic sa incerci si la farmacie daca mastile acelea nu au niciun efect.