| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de lentilele de contact? Poti sa ti le cumperi singur sau trebuie neaparat sfatul medicului? Sunt usor de pus? Dar de dat jos? Care sunt avantajele si dezavantajele lentilelor de contact?

Răspuns Câştigător
| Munchkin a răspuns:

Eu am lentile de contact (pentru vedere). Şi da, îţi trebuie sfatul medicului pentru a le putea achiziţiona.
Sunt cam greu de pus, dar cu timpul te obişnuieşti. Dar să le dai jos e foarte simplu.
Avantajele sunt următoarele: dacă ai dioptrii şi nu îţi plac ochelarii, le poţi purta când ieşi din casă. Cu ochelarii ai vederea limitată, trebuie să întorci capul ca să poţi vedea lateral. Pe când cu lentilele, ai spaţiu vizual nelimitat.
Dezavantajele... în primul rând trebuie să ai o igienă perfectă, să fii foarte curată pe mâini când le pui şi când le scoţi. Apoi trebuie să ai grijă să nu le înţepi din greşeala cu o unghie, că nu mai sunt bune de nimic. Şi trebuie să ai grijă să nu le pierzi, fiind foarte transparente. Dar ai grijă, s-ar putea ca ochiul tău să nu le suporte. Dacă vezi că te deranjează, să le scoţi imediat şi să renunţi la ele!

7 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Depinde pentru ce-ti trebuie, pentru schimbarea culoii, nu trebuie sa mergi al doctor, dar ai grija la igiena ca e o zona delicata. daca ai miopie, mergi la doctor.pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

mariana
| mariana a răspuns:

Sunt persoane care nu suporta lentilele de contact. Nu stiu daca tu faci parte dintre acele persoane insa fara nici o indoiala trabuie sa ceri sfatul unui medic oftalmolog care trebuie sa-ti verifice si acuitatea vizuala si sa te sfatuiasca ce ai concret de facut daca doresti sa porti lentile de contact, in loc de ochelari. Daca nu ai probleme cu vederea si vrei sa-ti schimbi doar culoarea ochilor, atunci nu-ti recomand sa folosesti lentilele pentru ca nu sunt nici usor de pus, iar igiena ce trebuie pastrata este foarte stricta si ai putea sa te mai si infectezi la ochi. Si eu port ochelari de vedere dar n-asi folosi lentilele pentru ca, mi se par incomode.
Tu vei face ce vei dori dar, sfatul meu este cel pe care ti l-am dat deja.
Multa sanatate.

| oz a răspuns:

Vreai doar pentru ati schimba culoarea ochilor? daca da... e o mare prostie...

| ariana_5123 a răspuns:

Buna daca vrei lentile de contact pentru ati schimba culoarea ochilor fa-ti un control pentru ca e posibil sa nu le suporti. De unde le cumperi o sa te intrebe daca doresti sa iti faci si un control, chiar iti recomanda. Uite eu mi-am luat si eram f grabita si nu mi-am facut nici un control inainte, m-am gandit ca nu as avea chiar eu o problema dar sa stii ca nu le suport, imi lacramiaza ochii in continu chiar si dupa ce le iau jos si ma ustura ingrozitor. Iti recomand sa iti faci un control inainte.Iti trebuie doar 5 min pentru a ti le pune si mai putin pentru a le lua jos.Pa pa

| marioxxl11 a răspuns:

Le poti cumpara si singur dar ar fi bine sa ceri mai intai sfatul medicului. nusant greu de folosit, dar din cate stiu eu afecteaza ochiul. sper ca te-am ajutat.papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, O. z. Imi doresc lentile si pentru a-mi schimba culoare ochilor, dar si pentru a scapa de dioptrii.Desi sunt foarte mici, iar ochelarii sunt draguti vreau totusi sa ii mai las deoparte, nu sa renunt definitiv la ei.Si de aceea am cerut ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-as cumpara si eu lentile de contact colorate...eu am ochii caprui insa intotdeauna mi-am dorit ochii verzi...numai ca vreau sa stiu daca e neaparat sa mergi la oftalmolog pentru ati face un control.eu nu port ochelari si nu am probleme cu ochii, insa nu stiu ce sa fac.ma puteti ajuta?