| Anonim5084689 a întrebat:

Ce parere aveti despre samponul pentru cabaline folosit de catre oameni? E bun pentru căderea parului ti-l face mai rezistent?
Eu l-am folosit de doua ori si am o parere destul de buna despre el.Mi-a facut parul mai frumos si sper sa mi-l si indeseasca ca am auzit ca ajuta la asta..multa lume il cumpara si e folosit si in saloane. Dermatologii nu il recomanda din cauza ca usucă foarte tare parul si scalpul desi eu nu am avut nici un efect secundar deocamdată..deci vreau si eu păreri de la cei ce l-au folosit sau de la oricine..mersi..

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Parerile sunt impartite. Daca intri pe grupuri de par pe Facebook o sa vezi persoane care se plang ca li s-a uscat scalpul si parul si de la Head&Shoulders sau un banal sampon de urzici. Asta pentru ca sunt persoane predispuse la asa ceva si la un sampon mai degresant se aleg cu matreata multa si scalp uscat.
Si eu am folosit samponul de cal dar nu mi-a facut matreata (nici nu am avut vreodata matreata) dar parul s-a uscat putin (e normal asta pentru ca e un sampon puternic degresant) insa nu am observat nicio schimbare in lungime sau ceva de genul asa ca nu m-a mai interesat.
Samponul de cal e facut din extracte de plante, doar ca intr-o concentratie mult mai mare si este foarte degresant (astfel incat sa curete foarte bine caii), de asta e foarte controversat, pentru ca e mai dur si nu e tolerat de toata lumea, iar cei care il tolereaza nu o sa tina la nesfarsit asta, nu trebuie sa abuzezi de el, ori il folosesti o perioada si apoi faci o pauza lunga ori il alternezi cu alt sampon.

1 răspuns:
| răspundtot a răspuns:

Înțelege că nu fiecare corp este la fel : eu nu pot trăi fără usturoi, alții nu suportă usturoiul. Ţie ţi-a făcut bine, dar oricum de-aia nu e recomandat de dermatologi pentru că nu vând ei. Totuși, folosirea unui singur șampon nu este sănătos