| malecsia a întrebat:

Ce parere aveti despre site-urile/blog-urile care ofera colectii de haine asa-numite "vintage"?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Mie imi place tipul asta de haine, desi nu cu toate ma impac, adica arat ciudat in ele. Imi plac mai ales accesoriile hand-made de pe aceleasi siteuri. Cat despre hainele respective, mi se pare o chestie inventiva sa iei hainele bunicii si sa le vinzi la suprapret. Unele sunt accesibile ca preturi si sunt ok.

6 răspunsuri:
| afrodita17 a răspuns:

Eu mi-am cumparat o poseta de pe un site vintage ...cu doar 35 de lei...si de piele... mi se par convenabile...

| oooooooo a răspuns:

Depinde de gusturile fiecaruia. mie imi place sa ma uit, de curiozitate, dar nu cumpar niciodata.nu cred ca mi se potrivesc, desi cand eram copil imbracam hainele bunicii tot timpul si faceam adevarate prezentari de moda.acum,insa,prefer sa le privesc doar.

| malecsia explică:

Lari mihaela, cu ce nu esti de acord? cu hainele sau cu site-urile si de ce sa nu intri, chiar daca nu esti de acord?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt "vintage " de-adevaratelea, adica vechi, adica la mana a 7-a nu as cumpara niciodata. Nu mi se pare ok comertul cu haine vechi.
Cele noi, care imita moda, stilul de acum multi ani...sunt in regula.

| lari mihaela a răspuns:

Eu una nu sunt de acord cu ele de acea nu intru pe sit

| alinaseb a răspuns:

Buna, fetelor! si eu sunt un devorator de vintage, dar...nu tot ce-mi place se intampla sa mi se si potrivesca.Blogurile de vintage ajuta mult la explicarea conceptului, aceasta pentru ca la noi abia cu introducerea termenului de vintage, a inviat si hainuta bunicii, ascunsa pana atunci in pod...:)))))))))) Am gasit zilele astea 2 bloguri de vintage mai deosebite in sensul ca au si hainute deosebite si idei, pareri, fotografii, e arta curata chiar mi-a placut ideea.ARE SI MUZICA! sa va deschideti difuzorul cand urmariti. Acestea sunt linkurile: http://aylinbeauty.blogspot.com/ si http://echovintage.blogspot.com/. Mai e un al 3 lea blog tot la profilul Aylin dar nu e inca terminat am vazut si nu are poze haine introduse pe el.Si...o mentiune am, asta pentru ca eu am inteles si inteleg altceva prin "vintage". Or fi si haine vechi, dar daca e vorba despe o bluza sau rochie orientala(un kimono japonez sau chinezesc sau o tunica cu imprimeuri foarte delicate, nu grosolane, in stil arabesc sau o rochie arabeaca-material usor inflorat, dar nu ca fusta bunicii neaparat.) nu cred ca se vor demoda vreoadata. Stiti firma Ysatis, e magazin si in baneasa mall, sunt greci, au niste rochii de ocazie in stil cleopatrian de pici, cu bustul la vedere, matasea cade pe talie, rochia pana in calcaie...eu nu pot numi aceste tinute "hainele bunicii" si nici nu pot pune semnul egal intre sifonierul unei batrane si conceptul de vintage. Ma gandesc acum la altceva si mi-a venit sa zambesc.:))) Ati obs ca au aparut in ultimul timp si pe tv, si in presa "bunicute" atat de cochete si de non-vintage de ne-au dat pe toate noi, cele tinere pe spate de uimire si soc, uneori, pentru cat real curaj au in a fi ultra-moderne, pe langa ele(chiar dc intr-adevar, pozitia lor e sa spunem diplomat cam fortata)noi devenim bunicutele si ele-nepotelele, iar sifonierul ns se transforma in al lor...asadar, eu cred ca se intelege f gresit conceptul de vintage, il inglobeaza si pe cel de second-hand, dar mai ramane un procent mare care se refera la o cu totul alta categorie de haine-hainele acelea NOU-NOUTE, confectionate si in PREZENT de brand-uri celebre, si care uneori dau chiar asa numele la colectii-vintage-asta pentru ca le aduce aminte, prin modele sau croiala, de anii trecuti, decenii trecute, etc... iar am inceput sa rad ca mi-au revenit in imagine unele "bunicute" si hainele lor...:)))