| anonim_4396 a întrebat:

Ce rutină aveți pentru îngrijirea tenului?

3 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

De 2x/zi îmi curăt tenul cu gelul de curătare de la roche posay pentru tenul gras cu tendintă acneică.
Folosesc si creme hidratante. Acestea diferă în functie de sezonul rece sau cald.
Momentan, după curătare aplic o cremă matifiantă.
Când port machiaj, mai întâi elimin rezidurile de make up folosind dischete îmbibate în apă micelară.
Există o varietate foarte mare pe piată. Recent am descoperit variantele de supermarket bifazice nivea, l oreal. Sunt chiar foarte bune, respectiv şi pretul acestora.
Cu toate acestea, aş vrea să încerc şi uleiul demachiant.

| Rinaaa a răspuns:

Eu o sa îți zic rutina mea, dar asta difera în funcție de ten. Am ten gras cu tenta acneică. In fiecare dimineață mă spăl pe fata cu apa și săpun 3 în 1 PureActive de la Garnier iar după ce ma spăl folosesc o crema de față de zi antiacneica cu aloe Vera și ulei de argan de la Nala Cosmetics. Când ma demachiez folosesc apa micelara de la Garnier pe care îl pun într-o sticluță care transforma apa micelara în spuma *chestie personala pentru ca mi se pare mai simplu sa te demachiezi asa* (doar pui spuma în palma pe care o aplici pe față și freci cu mișcări rotative), seara după ce m-am demachiat eventual îmi pun o masca de față *nu fac asta mereu* și apoi ma spăl pe fata tot cu un săpun 3 în 1 PureActive de la Garnier dar acest săpun e împotriva punctelor negre... cam atât, dar asta e rutina mea pentru tenul gras cu tenta acneică. Produsele pe care le folosesc au review-uri pro și contra la anumite persoane merg la anumite nu... cam atât sper ca te-am ajutat!

| geogn a răspuns:

Ca să ai grijă de tenul tău în mod corect in fiecare dimineață și seară trebuie să urmezi 3 pași: curățare, tonifiere si hidratare. Aici găsești 5 sfaturi utile pentru îngrijirea tenului.
https://daphne.ro/2020/12/06/ingrijirea-tenului-pentru-o-piele-sanatoasa/