| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi puteti sa imi dati inainte sa merg pentru prima data la solar?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa vezi daca sau cat suporta pielea ta razele de la solar.La un dermatolog.Ma refer si la puncte negre sau alunite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vezi recomandările de aici,
http://www.stilfeminin.ro/moda-si-frumusete/Solar-recomandari.html
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| SpatariuMihaela a răspuns:

Eu nu recomand mersul la solar dar daca mergi trebuie sa ai pielea curata si sa iti zica un dermatolog ceva pentru ca s-ar putea sa ai pielea prea sensibila

| Rodicuta25 a răspuns:

Cea mai mare parte a pregatirii pentru salonul de bronzat este sa te asiguri ca ai o piele ingrijita. Aceasta implica ca in primul rand sa ti-o exfoliezi pentru a avea o piele prospata care se va bronza mult mai usor. De asemenea trebuie sa te asiguri ca pielea iti este suficient de bine hidratata pentru a preveni ca bronzarea ei la solar sa o usuce excesiv sau sa-i produca leziuni. Exfolierea si hidratarea pielii ar trebui sa intre in rutina ta zilnica. Daca nu, nu e nici o problema, poti sa faci asta incepand de azi.
Pentru a-ti exfolia pielea cat mai bine pentru un bronz cat mai frumos ar trebui sa faci asta zilnic. Foloseste intotdeauna la dus un loofah sau un burete de baie. De asemenea poti folosi creme sau sapunuri exfoliante pentru a obtine o exfoliere cat mai buna. Pentru partile mai dure ale pielii cum ar fi zona calcaiului sau coatele poti folosi ceva mai dur, cum ar fi piatra ponce. Oricum nu trebuie sa-ti exfoliezi puternic pielea chiar inainte de a mege la solar. Ideea exfolierii este ca pielea mai prospata si mai tanara sa ajunga la suprafata. Nu e necesar sa-ti exfoliezi pielea exact in ziua in care mergi sa te bronzezi, e suficient sa faci asta regulat si eventula cu o seara inainte.
Partea cruciala pentru obtinerea unui bronz uniform si de durata este sa te asiguri ca ai produsele potrivite pentru pregatirea pielii. Nu-ti doresti sa folosesti produse care sa-ti sensibilizeze pielea, in special la lumina. Si-ti doresti sa folosesti cele mai bune produse pentru bronzat, in combinatiile potrivite. Poti sa studiezi intai mai multe produse si apoi sa-ti pregatesti pielea inainte de a merge la solar.
Consuma multa apa pentru a nu te deshidrata! Si relaxeaza-te: bronzatul e placut!
Nu uitati! 10 minute de solar sunt echivalentul unei zile de plaja, asadar moderatia reprezinta cheia reusitei sanatoase in ceea ce priveste utilizarea solarului!

| wolder a răspuns (pentru Rodicuta25):

Ianinte sa intri la solar am inteles ca trebuie sa cumperi o crema hidratanta pentru a nu-ti usca excesiv pielea.

| Rodicuta25 a răspuns:

Autobronzantul de la Nivea(Nivea Body)este destul de bun