| Kid_4219 a întrebat:

Ce tratamente pentru tenul gras stiti (ingrijire, sau sa nu mai fie atat de gras). Si daca se poate... unele care sa aiba si efect.

1 răspuns:
| Esperança a răspuns:

Cea mai buna masca atat pentru parul gras cat si pentru ten este masca facut din lamaie/zeama de lamaie.

Tratament naturist cu LAMAI:
a) masca din o lingurita de suc de lamaie la care se adauga un albus de ou; albusul se bate energic pana se obtine o spuma bogata; se adauga zeama de lamaie si se bate din nou; compozitia obtinuta se intinde pe fata pentru 20-30 de minute, dupa care se curata cu putina apa;

b) lotiune obtinuta prin amestecul sucului de lamaie si a apei de ploaie in parti egale; se unge fata;

c) masca cu pasta fluida obtinuta din suc de lamaie, drojdie de bere si miere de albine; se distribuie omogen pe fata; hraneste epiderma si inchide porii.

Mai multe vezi aici http://www.gradina-online.ro/Tratamente_pentru_tenul_gras_A3421.html