| fatamisterioasa32 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca parul meu sa stea drept? In afara de a il indrepta cu placa ce se mai poate?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se poate prin:
Metoda elasticelor de par
Aceasta metoda a fost inspirata de femeile afro-americane, deci trebuie sa stii ca cel mai mare succes il va avea in cazul parului foarte cret. De asemenea, trebuie sa stii ca aceasta procedura incepe seara si se incheie abia a doua zi, asa ca nu te poti baza pe ea daca trebuie sa iesi din casa in jumatate de ora.
De ce ai nevoie:
Elastice mici
O sticla de apa cu pulverizator
Un pieptene cu dinti rari
Un spray pentru coafarea parului
O perna din satin
1. Pentru inceput, spala-ti parul cu samponul tau obisnuit apoi aplica balsam. Odata terminat acest pas, nu iti usca complet parul. Incearca doar sa absorbi cu prosopul excesul de apa. Parul trebuie sa fie destul de umed incat sa poti trece cu pieptanul prin el fara probleme. Ai grija sa iti pui pe umeri un prosop uscat care sa absoarba apa care va curge in timp ce te piepteni.
2. Piaptana-ti parul. Daca este nevoie sa il mai umezesti, foloseste sticla cu pulverizator pentru a mai adauga putina apa in cazul in care ti-ai uscat prea mult parul. Cea mai usoara metoda ar fi sa incepi pieptanarea de la varfuri, urcand treptat spre radacini.
3. Dupa ce ti-ai descalcit parul, imparte-l cu degetele in sectiuni. Ideal ar fi ca in final sa ai 10-14 sectiuni, dar numarul depinde oricum de cat de des si de lung este parul tau. Pentru o impartire mai precisa, poti folosi si pieptenele.
4. Ia una din sectiuni si prinde-o cu un elastic cat mai aproape de radacina. Ai grija ca elasticul sa nu fie nici foarte larg, dar nici prea strans, pentru a nu-ti degrada parul. Urmatorul elastic prinde-l pe aceeasi suvita, la distanta de aproximativ 2-5 cm. Procedeaza in acest mod cu fiecare sectiune de par.
5. Odata ce tot parul tau a fost impartit in sectiuni si fiecare suvita prinsa cu elastice, te poti duce la culcare. Dormi pe o perna de satin, fara nimic care sa iti acopere capul, astfel incat aerul sa iti poata usca parul. Cele 6-8 ore de somn sunt, de obicei, suficiente pentru ca parul tau sa se usuce. Asta bineinteles daca in camera nu este foarte frig.
6. Dimineata desfa elasticele din par. In functie de lungimea si desimea parului, este posibil ca in zonele unde parul a fost prins cu elastice sa fie inca umed. Nu folosi uscatorul de par, ci lasa-ti parul sa se usuce in mod natural.
7. In acest moment, parul tau ar trebui sa fie intins dar nu lipsit de volum. Foloseste un spray pentru coafare si aranjeaza-ti parul cum vrei tu. Elasticele ajuta parul sa se usuce intr-o pozitie in care firele de par stau drept si odata ce le indepartezi, parul va ramane drept si cu volum.
Te pup!