| By3nkutzza a întrebat:

Ce trucuri folositi pentru a scapa de acnee

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă o mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic și aplici pe fiecare coșuleț tinctură de propolis. Dacă ești la perioada de pubertate, trebuie să mai ai și un pic de răbdare până la echilibrarea hormonală. Niciodată să nu pui mâna pe față dacă nu ești spălată iar seara te speli pe față cu săpun antibacterian.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine!

| IulianaRC a răspuns:

Buna>pentru acnee prepara o masca dintru-un albus de ou si o lingura de malai>asteapta pana simti ca sa stans pe fata apoi clateste.

| ombladon a răspuns:

Ma ascund rolling on the floor

| Coco2730 a răspuns:

Eu am scapat de cateva luni de acnee printr-o metoda cam insolita. Nu stiu daca merge pentru toata lumea, dar, conform dermatologului meu, am folosit Eritroacnol o saptamana. Fiindca nu mi-a trecut- cauza nu putea fi vindecata cu antibiotice- am inceput un tratament cu Retinol-A, in fiecare seara. In primele 3 saptamani am blestemat orice iesire din casa, dar acum am un ten foarte curat. Acum o mai folosesc doar de 2 ori pe saptamana, preventiv. Poate merge si la tine, Bianca.

| Elenna219 a răspuns:

Ai putea sa te speli pe fata in fiecare dimineata si seara cu apa calda si sapun logic(eu folosesc dove) sau sa-ti cumperi de la farmacie o crema pentru acnee

| ellamarin a răspuns:

Tratamentul naturist pentru acnee : http://www.i-medic.ro/articole/tratarea-acneei-acasa

| Hokaghe a răspuns:

Place ombladon laughing))).da rezultate laughing

ca sa fiu in subiect...pot sa-ti zic ca deocamdata nu stiu daca o sa scapi indiferent de ce folosesti o sa apara iar sad.eu unul am renuntat.

| bebediana a răspuns:

Acum ca a venit vara, stai la soare.Eu mereu scap de cosuri cand ma bronzez, bine, ca nici nu am f multebig grin