| Anca459 a întrebat:

Ce ziceti de fructele goji? A slăbit cineva cu ele? big grin

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Fructele goji nu sunt pentru slabire.
Ele sunt bogate in vitamina a si b dar si bogate in fibre ( de aceea sunt satioase). Datorita ca sunt bogate si in antioxidanti (in special carotenoide) sunt folosite de mult timp în medicina traditionala pentru imbunatatirea vederii, prevenirea diabetului, a hipertensiunii arteriale, intărirea sistemului imunitar si pentru a ameliora simptomele de oboseala.
Deci ele n-au nicio treaba cu slabirea, dar sunt bune pentru un stil de viata sanatos ( eu le folosesc in smoothie - le pun un pic in apa, cam 30 de minute-)

| Dzeko7 a răspuns:

Fructele goji au multe intrebuintari dar printre ale nu se numara si acesta de care vorbesti tu.Nu mai incerca sa gasesti o cale scurta, sportul este sfant.

| Ali18sa a răspuns:

Depinde de restul alimentelor. Intr-o dieta echilibrata aceste fructe pot ajuta mult insa la micul dejun si de preferat simplu fata nici un fel de combinati.
În plus, fructele goji sunt o sursă bogată de fibre (3 grame la o porţie de 28 grame de fruct), care ajută în procesele de detoxifiere şi nu au decât 100 de calorii pentru o porţie, ceea ce le transformă în aliaţi de nădejde în curele de slăbire.

| xIonellushx a răspuns:

Eu am citit un articol despre diata cu fructele goji, si am vazut ca multe fete au scapat de kg intr-un timp scurt, dar sunt si fete care le-au consumat in exces si au ajuns anorexice.